Morgana Evi

Morgana Evi

Almanya’nın kuzeyindeki konut projesi J. MAYER H. und Partner tarafından tasarlandı.

Geç 19. yüzyıla tarihlenen evlere komşu olan yapı, bağlamın dışında kalan olası bir gelecek mimarisi için yapılan bir denemeyi andırıyor. Yapıyı çevreleyen doğa, subtropikal bir vahayı simüle ediyor ve heykelsi konut projesini, optik bir yanılgıyla atmosferde yer değiştirme arasında bir yere konumluyor.

Üç katlı yapı, farklı seviyelerde ve farklı ölçülerde olan ve merkezdeki merdivenle bağlanan 7 adet küpten oluşuyor. 1972’de inşa edilen orijinal bina ve 1991’de yapılan eklentiler kabuklarına indirgeniyor ve hedeflenen müdahale çerçevesinde yeniden ele alınıyor: kozmetik bir müdahale olarak değil, fakat yapının orijinalinden gelen brütalist ve arkaik estetiği damıtarak devam ettiren bir yer olarak.

Farklı seviyelerdeki zeminler ve değişen tavan yükseklikleri dikey bağlantılar ve katmanlanan oda dizileri yaratıyor. Kübik yapı, az sayıda mobilyası ile geniş bir konut peyzajı oluşturuyor. Elemanların bağımsız alanlara ayrılması poché odalar olarak şekilleniyor ve farklı işlevler yükleniyor. Aynalı duvarlar çıplak beton yüzeyleri yansıtıyor. Mozaik yerleştirmeler beton duvarlardaki kesikler gibi gözüküyor ve malzemenin iç strüktürünü dışarı açıyor. Kapaca elden geçen, halihazırda var olan beton duvarlar azaltmanın ve tasarının bir karışımını yaratıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın