Moda’da Bilgi Merkezi (Information Hub) Projesi

FSMVÜ Mimarlık Bölümü 2016-2017 Güz Dönemi MİM401 Tasarım Stüdyosu kapsamında, Prof.Dr. Suphi Saatçi yürütücülüğünde, Fatma Elif Uğurlu tarafından tasarlanan Kahve Bilgi Merkezi Projesi.

Gönül ne kahve ister ne kahvehane,
Gönül muhabbet ister, kahve bahane

Anonim

İstanbul’a ilk kez 1543 yılında gelen kahve, epeyce yıl Türk Kahvesinin markalaşmasına, kahve muhabbetlerinin 40 yıllık hatırlarına zemin hazırlayadursun, kahvenin batıya gitmesiyle oluşan kültürün de etkisiyle kahve zincir dükkânların açılmasına sebep oldu. Bu sayede dünya çapında en çok tüketilen içeceklerden birinin gurmelerine ve gurme adaylarına yönelik tasarlanan bu yapıysa, bölgenin de kahve sever hacmi göz önüne alındığında en yerinde bir karar olduğu gözlerden kaçmayacaktır.

Öte yandan yapının taşıyıcı sisten kararlarında en önemli etkene sahip Reciprocal Structures; meydanı oluşturan açıklığın geçilmesinde betonarme konstrüksiyona bağlanarak hem taşıyıcıya destek oldu, hem de yapının siluet etkisini kuvvetlendirdi. Bütünleşik bir strüktürün görünüş ve davranışını tanımlayan sistem, her bir kirişin taşınması ve karşılığında bütün diğer kirişler tarafından taşınması prensibine dayanıyor.

Üç ya da daha fazla kirişin belirli açılarla bağlanmasıyla örülen sistem, belirli desenleri takip ederek bir bütünü oluşturarak geniş açıklıkları, birbirine yük aktarımı yapan küçük parçalarla geçmeyi hedefler. Yapım kolaylığı ve kullanılan malzemenin doğadan olması nedeniyle de tercih edilen sistem bu nedenle projeye eklenmiştir. (Daha fazla bilgi için bkz. Zehra Kesgin / Yapı Örtüsü Olarak Mütekabil Elemanların İncelenmesi)

Yerleşim kararlarına gelinirse; deniz yolu, karayolu veya metro ile rıhtımdan gelen kullanıcıların mevcut yaya aksı göz önüne alınmış olup, yapı barındırdığı fonksiyonlar da düşünülerek bu aksta ikiye bölünmüştür. Kullanıcılar, zemin katta atölye ve çok amaçlı salonları kullanabildikleri gibi, dilerlerse 1. kattaki meydana çıkıp, kafelerden kahvelerini alarak oturabilir veya aynı aksı takip edip Moda sahiline doğru yürüyebilir. Aynı zamanda yapının eteğinde İstanbul manzarasına dönük tasarlanan amfiler, peyzaj alanını kuvvetlendirerek, açık havada toplanma alanlarının oluşmasına katkı sağlamıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın