Metal Showroom

Bir metal firmasının genel merkezinde bulunan showroom, 2022 yılında Monobitte tarafından tasarlandı ve uygulandı.

Bir metal firmasının genel merkezinin zemin katında yer alan mekan, firmanın satışını gerçekleştirdiği metal külçe ve aksesuarların sergilendiği showroom işlevinin yanı sıra, binanın fuaye, karşılama-bekleme ve toplantı alanı olarak da kullanılıyor. Tüm bu işlevleri akıcı biçimde bütünleştirmesi amacıyla tasarlanan, eğrisel platformlar halindeki kütle, giriş tarafındaki karşılama bekleme alanından itibaren kullanıcılara eşlik ederek, fuaye, sergileme ve toplantı işlevlerine olanak tanıyor.

Firmanın satışını gerçekleştirdiği ağır metal külçeler, ham madde olarak genellikle fabrika alanlarında görülmeye alışık olunan taşınması zor ürünler. Firmanın eski ana binasında, satış esnasında külçelerin minyatürleri kullanılıyordu. Yeni ana binasının giriş katında sadece resepsiyon ve toplantı alanı talebinde bulunan müşterileri için, orijinal metal külçelerin sergilenebileceği öneri sonrasında gelişen süreçte, bu ağır ürünlerin yerleştirilebileceği sağlamlık ve uygun yükseklikte bir platform oluşturulması gerekti. Ürünler sergilenirken diğer işlevlere de olanak tanıyan, yalın, ferah, dinamik ve bütünsel bir kurgu amaçlandı.

Alanın iki ucunda bulunan yüksek galeriler ile bu iki galeri arasındaki oldukça alçak kat yüksekliğine sahip hacim olarak tanımlanabilecek mekanın temel fiziksel koşullarına uygun olarak, toplantı ve karşılama işlevleri bu iki yüksek alanda konumlandırılırken, platform ile benzer izdüşümde tavanda tekrar ederek alanı tanımlayan kütle, aynı zamanda epey alçak olan kat yüksekliğinde, mekanik gerekliliklerin karşılanabilmesi için alan yaratıyor. Hem gün ışığından faydalanabilmek hem de mekanın dış alan ile ilişkisine bir sınır getirmek amacıyla, cephe önünde konumlandırılan bitki alanları, platform ile bütünlük sağlıyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın