Mercedes-Benz AMG Auto Showroom

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Ebubekir Gaygusuz tarafından, Dr.Öğr. Üyesi Aslı Ağırbaş yürütücülüğünde hazırlanan 2018-2019 güz dönemi oto showroom projesi.

MARKA

AMG firması kuruluşun itibaren birinci öncelik olarak standart Mercedes modellerini en üstün versiyon haline getirmeyi amaçlamaktadır. Amg’nin dünya üzerinde yapmaya çalıştığı kendi üretimi olmayan araçların olağan güçlerinden daha fazla güçler çıkarmaktır. Ayrıca showroom ve üretim tesislerinde cephe tasarımından iç mekan tasarımına kadar logosundaki keskin hatlardan ilham alınarak tasarlanmıştır.
Kartal’da çalıştığımız bu alana değer katmak ve Mercedes-Amg firmasını ülkemize örnek oluşturmak amacıyla seçtim.

KÜTLE OLUŞUMU ve Tasarım Süreci

Tasarımımda Mercedes-BENZ AMG otomobillerinin karşıt özelliği olan performans ve estetiğini ana tema olarak seçtim. Kütle oluşumunda temel olarak 2 farklı geometrik form bir arada kullanıldı. AMG’nin logosundaki çizgisel hareketler cephelerde ilham kaynağı oldu. Giriş, showroom ve iç tasarım alanlarında kütleler arası geçişler sağlandı. Showroom kısmında Halkalar ritimli olarak yükselip alçalma hareketi yapmaktadır. Bu sayede showrooma gizli ışıklar alınarak doğal aydınlanma sağlanmıştır.

İç mekan tasarımında sirkülasyonu sağlayan bölücüler kullanıldı. Markanın spor araçlarının yanı sıra motor & şanzıman performans ürünleri ve AMG ürünlerinin sergilendiği alan mevcuttur. Giriş kısmında cafe ve dinlenme alanları bizleri karşılıyor. İç tasarım alanında satış ofisleriyle kasko ve sigorta şirketleri bulunmaktadır. Bu alanda yönetim birimleri ve toplantı salonu asma katta yer almaktadır.

Peyzaj alanında showroomun doğu cephesinde etkinlik alanları yer almaktadır. Bu etkinlik alanlarında amfi tarzı oturma yerleri ve sahnesi ayrıca çocuklar için akülü araba pisti ve insanlar için yürüyüş yolları ve dinlenme alanları oluşturulmuştur.

Etiketler

Bir cevap yazın