Mansiyon, Visual Arts Gallery Florence Architecture Competition

Mansiyon, Visual Arts Gallery Florence Architecture Competition

Tuğçe Tarhan'ın uluslararası fikir yarışması olan "Visual Arts Gallery Florence"da mansiyon alan projesi.

FLORANSA SANAT PARAZİTLERİ

‘Kemer’ Roma mimarlık tarihinin temel elemanlarından biridir. Ancak bu projede tarihi değeri için değil, daha çok sanat galerileri için yenilikçi bir model oluşturmayı hedefleyen dinamik küreler kompozisyonuna karşıt bir eleman olarak kullanılmıştır. Bu tarihsel kontrast projenin yenilikçi ruhunu vurgulamayı hedeflemiştir. Kırmızı küreler kemerlerin arasına asılı olarak havada durur, kemerlerin ‘parazit’leri haline gelir ve meydan kotunu kamusal işlev ve sanat aktiviteleri için boş bırakır. Küreler, ‘devasa ve soğuk’ modern sanat galerilerinde olmayan ‘kendine has ve sıcak’ bir atmosfer yaratmayı hedefler.

Projenin alt kotu (+9.40) açık hava sergi alanları (pandemi döneminde özel önem taşıyan) ve yardımcı kamusal işlevlerle (cafe, danışma, hediyelik eşya mağazası, workshop alanı, çok amaçlı salon,) bir karşılama alanı atmosferi yaratmayı hedefler. Üst kotta (+18.80) sanat galerisi modülleri ve onların doğal havalandırma, açık hava sergisi ve şehir manzarası seyir imkanı veren terasları bulunur. Modüllerin iç mekanları koridorlarının arasındaki boşluklarıyla sosyal mesafe kurallarına uyar. Modüller hava temizleyici özelliğe sahip ağaçlar ve doğal havalandırma ile manzara seyrine imkan veren teraslar barındırır.

PROJEYİ TANIMLAYAN 5 KELİME:

DİNAMİK – KONTRAST – AKIŞKAN – YENİLİKÇİ – HAFİF


FLORENCE ART PARASITES

‘Arch’ is one of the basic elements of Roman architectural history. However, in this project it is not used for its historical value, rather it is used as a contrast element to the dynamic sphere composition which aims to become an innovational model for art galleries. This historical contrast aims to emphasize the ‘reformist’ soul of the project. The red spheres hover between archs, becomes ‘parasites’ of archs and leave the ground level empty for the public functions and art activities. They aim to create a ‘unique and warm’ atmosphere which is absent in the ‘huge and cold’ modern art galleries.

First level of the project (+9.40) aims to create a more ‘welcoming’ atmosphere with outdoor exhibition areas (especially important in the pandemic era) and auxiliary public functions (cafe, information desk, gift shop, workshop area, multi- purpose hall). The second level (+18.80) consists art gallery modules with terraces which provide natural air, open-exhibition and a nice city view opportunity. The interior of the modules obey the social distancing rules with spaces between corridors. They host trees to clean the indoor air and terraces for the natural ventilation and nice city view.

5 WORDS TO DEFINE THE PROJECT:

DYNAMIC – CONTRAST – FLUID – REFORMIST – LIGHT


Yarışmayı açan kuruluş/web sitesi: archasm.in
Yarışma Adı: Floransa Sanat Galerisi
Yarışma tipi: Uluslararası fikir yarışması (herkese açık)
Yarışma Yeri: Floransa/İtalya
Etiketler

Bir cevap yazın