Mansiyon, Berlin Affordable Housing Challenge

Mansiyon, Berlin Affordable Housing Challenge

Bee Breeders'in (Buildner) sosyal konut tasarımına yönelik düzenlediği uluslararası “Berlin Affordable Housing Challenge” yarışmasında mansiyon ödülü kazanan proje.

PROJE RAPORU


URBAN SHELF

Urban Shelf projesi, kullanıcılar ve konut tipleri için esneklik ve farklı arazilere uyarlanabilirlik sağlayacak ahşap bir yapı kiti önermektedir. Berlin’deki eski Tegel Havalimanı sahası için önerilen konut blokları konsept ve yapı kiti için bir test görevi görmektedir. Proje, zemin ve çatı katındaki kamusal programlar ve ortak alanlar da dahil olmak üzere dört ile yedi kat arasında değişen dört adet konut bloğundan oluşmaktadır. Binanın taşıyıcı sistemi de dahil olmak üzere tüm ana bileşenleri sürdürülebilir bir malzeme olduğu için ve mekansal etkisi de göz önüne alınarak ahşap olarak önerilmiştir. Yenilenebilir bir malzeme olan ahşap kullanımıyla birlikte yeni inşaatla ilgili CO2 emisyonlarının azaltılması planlanmaktadır. Yapıda kullanılan ahşap elemanlar tüm yaşam döngüleri boyunca CO2 deposu olma işlevlerini devam ettireceklerdir. Ahşap konstrüksiyon ayrıca binalar ve yapı elemanları için sökme, yeniden kullanım ve çoklu yaşam döngülerine izin vermektedir. Ahşap kullanımı ile üretim süresi kısaltılacak, inşaat kalitesi arttırılacaktır.

Yapı kiti, kolon ve kirişlerden oluşan ahşap bir iskelet sisteminden oluşmaktadır. Basit iskelet yapı sistemi, farklı kullanıcıların ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran çeşitli büyüklükteki apartman birimlerinin esneklik içinde düzenlenebildiği bir raf görevi görür. Yapının ana malzemesi olan ahşap, belirgin bir mimari ve mekansal karakter yaratmak üzere görünür bırakılmıştır. Ayrıca ahşabın kullanıcılar üzerindeki olumlu sağlık etkilerinden de faydalanılacaktır. Taşıyıcı sistem 4.20 m x 8.40 m’lik gridden ve her iki tarafta simetrik bir balkon aksından oluşmaktadır. Standart grid ve simetrik balkon aksı kat planının düzenlenmesinde esneklik sağlamaktadır. Merdivenler ve asansörler binanın dışına takılmıştır, böylelikle arazi gereksinimlerine bağlı olarak açık sirkülasyon binanın her iki tarafında da yer alabilir. Açık sirkülasyon koridoru ve balkonlar aynı zamanda bina sakinlerinin bir araya gelebileceği ortak mekanlar olarak işlev görmektedir. Sistem farklı yükseklik ve uzunluklarda çalışabilmekte ve çeşitli proje alanlarına uyum sağlayabilmektedir. Ahşap birleşimler söküm ve yeniden kullanım dikkate alınarak tutkal, vida veya çivi kullanılmadan kenetlenmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın