Maltepe Atletizm Pisti Hizmet Binası

Maltepe Atletizm Pisti Hizmet Binası

Proje, İstanbul Maltepe’de bulunan Orhangazi Şehir Parkı’nda kullanıma açılmış olan atletizm pistinin tribün ve ek kapalı alan gereksinimlerini karşılamak amacıyla, ADEAS Architects tarafından tasarlandı.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Tasarımın ana yaklaşımı tüm kapalı alan gereksinimlerinin topografik bir kabuk altında çözümlenmesi ve öneri yapı kabuğunun atletizm pisti için alternatif bir rota oluşturmasıdır. Yapı fonksiyonları öneri kabuk içinde 2 farklı kottaki platformda çözümlenmiştir. Park alanından giriş yapılan zemin katta yönetim ofis alanları, sporcu soyunma odaları ve fitness alanları yer alırken, +2.00 kotunda medya merkezi, basın odaları ve VIP dinlenme alanı gibi yapı kabuğunun dışa açıldığı mekânlar yer almaktadır. Tribün alanlarına erişim bu iki farklı platform kotundan da sağlanabilmektedir.

Topografik kabuk mevcut atletizm pistinin bir devamı gibi ele alınmış ve tartan pist sürekliliğinin kabuk üstünde devam ettirilmesi ile sporcular için değişken eğimlerde bir antrenman ve parkur alternatifi sunulmuştur. Proje bu açıdan mevcut atletizm pistlerine alternatif oluşturmakta ve atletizmin farklı disiplinleri için de kullanım avantajı oluşturmaktadır.

Cephe tasarımı yapı kabuğunun bir devamı gibi ele alınmış, yapı girişlerinin sağlandığı alanlarda yeşil örtünün sürekliliğinin yeşil bir cephe tasarımı ile devam ettirilmesi hedeflenmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın