M artı D Mimarlık Ofisi ve Dürrin Süer – Metin Kılıç Konutu

M artı D Mimarlık Ofisi ve Dürrin Süer – Metin Kılıç Konutu

Zeki Bozoklar tarafından tasarlanmış, İzmir Alsancak'ta 1969 yılında inşa edilmiş binada bulunan daire, M artı D Mimarlık tarafından konut ve mimarlık ofisine dönüştürüldü.

M artı D Mimarlık’ın kurucuları Dürrin Süer ve Metin Kılıç, İzmir Kordon’da bulunan dokuz katlı bir apartmanın beşinci katındaki daireye taşınmaya karar vermiş ve katta tek bir konut birimi olarak düzenlenmiş daireyi iki bağımsız bölüme dönüştürerek, ev ile ofisi komşu hale getirmiş.

Dürrin Süer ve Metin Kılıç anlatıyor:

Mevcut yapıdaki bütün kaplama katmanları ve bölücü duvarlar kaldırıldı. Hem ofis hem ev bölümlerinde yeni kullanıma göre düzenlenmiş bölücü yüzeyler olabildiğince az sayıda, hafif ve/veya şeffaf olarak tasarlandı. Ofiste renkli cam kayar düşey elemanlarla ayrılan iki çalışma mekanı oluşturuldu. Dijitalleşmenin de etkisiyle depolama ve arşiv alanları asgari hale getirildi. Tüm zemin renkli epoksi ile kaplandı.

Toplantı amaçlı olarak da kullanılan çalışma mekanında kaplama katmanlarının sökülmesi sonrasında bazı kolonların beton yüzeyler korundu ve diğer yüzeylerde uygulanan alçı, sıva, boya bu elemanlarda kullanılmadı. Deniz cephesinde konumlandırılan konut bölümü ise ofisin renkli ve dinamik ortamına karşın beyazın hakim olduğu dingin, yalın bir mekan olarak düşünüldü. Yaşam mekanının konumlandığı ana cephede doğrama, balkon parapeti ve güneş kesici elemanları, hakim manzara Kordon/deniz algısını kesmeyecek malzeme ve detaylarla tasarlandı.

Etiketler

Bir cevap yazın