Lochau Deniz Hamamı (Strandbad Lochau) – Innauer Matt Architekten

Lochau Deniz Hamamı (Strandbad Lochau) – Innauer Matt Architekten

Innauer Matt Architekten tarafından tasarlanan plaj tesisi, Konstanz gölünün Avusturya sahilindeki Lochau beldesinde, rıhtım ile Kugelbeerbach çayının birleştiği noktada bulunuyor.

Dinlenme ve yeme-içme alanları yapıya bitişik tutularak, plajı (hamamı) kullananlar için olabildiğince geniş bir alan ayrılmış. Bisiklet yolu boyunca uzanan arsa duvarı, hem tanımlı/güvenli bir mekan yaratıyor hem de ziyaretçileri geniş çatılı giriş bölümüne ve bisiklet/araç park alanına yönlendiriyor. Yapının ön ve arka cephelerine kanat gibi açılan ahşap konsol çatı, tesisin farklı hacimlerinin üstünü örtmenin yanı sıra yapının iç ve dışı arasında yumuşak bir geçiş alanı da oluşturuyor. Aynı çatı altında bulunan satış, kafeteryadan ve duş, soyunma, tuvaletten oluşan iki ana bölüm birbirlerinden giriş holü ile ayrılıyor. Kafeterya/satış alanı hem göl hem de sokak tarafından erişime sahip. Kafeteryanın önündeki genişçe teras alanı alçak bir seviye farkı ve mütevazı bir duvar ile plaj bölümünden ayrılmış. Girişin öbür kanadında ise ıslak hacimler ve soyunma alanı bulunuyor. Yapı son derece seri bir dolaşıma kurgusu ve kompakt mekan düzenlemesine sahip.

Çardak yapısını andıran ahşap iskelet, yapıya hafif ve ferah bir görsellik kazandırıyor. Dahası, teknik birimlerin çatıya yerleştirilmesi sayesinde, iç mekanlarda etkin bir dolaşım sağlanmış, mesafeler en aza indirilmiş. Çatı bir yandan kendine entegre teknik ekipmanı gizlerken diğer yandan da galvanize çelik kaplı yüzeyi ile göl kıyısında çarpıcı bir nirengi noktası yaratıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın