Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi

ARKIV Seçkileri 2013'te yer alan, İstanbul Bakırköy'de açılan yeni sanat merkezi Cemal Mutlu Mimarlık tarafından tasarlandı.

Bakırköy Osmaniye’de bitişiğindeki park alanı ile bütünleştirilerek tasarlanan yapı “Bakırköy Belediyesi Kültür Merkezi”, opera, tiyatro, konser ve konferans fonksiyonlarına hizmet verebilecek bir teknik donanıma sahip.

Yapının bitişiğindeki park alanı, binanın giriş cephesi üzerindeki büyük mesh ekrana salonda gerçekleşen faaliyetlerin naklen yansıtılabilmesine de olanak veren bir açık konser alanı/meydan olarak düzenlendi. Ekranın üzerine yerleştirilen cor-ten açık yürüyüş rampaları meydandaki hareketliliği üçüncü boyuta taşıma ve bağlantılı olduğu katlardan da meydana ulaşabilme imkanı vermekte.

Metal dikmelerle oluşturulan rampa, hemen onun arkasındaki taş kaplama yüzey ve fuaye duvarında, güneşin zaman içindeki hareketi ve diplerindeki havuzdan gelecek yansımalarla uyum içinde bir ışık gölge dansı/oyunu amaçlandı. Taş kaplama yüzey zamansızlığı, paslanan metal ise hızlı geçen zamanı çağrıştırabilir.

Balkonu ile birlikte dokuz yüz on kişi kapasiteli salonda sahne girişin bir alt katında yer almakta ve salon bağlantısı olan her üç katta aynı zamanda sergi salonu işlevi de gören fuayeler yer almakta. Salonun üzerindeki çatı katında çocuk kulübü, hobi atölyeleri ve küçük bir kafe bulunmakta. Yönetimle ilgili ofislerin birinci bodrum katta bulunduğu yapıda, ikinci bodrum katta sanatçı duş ve soyunma odaları ile kapalı otopark ve üçüncü bodrum katta da teknik hacimler ve kapalı otopark yer almakta. 

Etiketler

Bir cevap yazın