La Floresta’da Ev

La Floresta’da Ev

Yoğun bir yeşil alanın içinde inşa edilen ev, ahşap bir taşıyıcı sistemin etrafına sarılan çelik ve oluklu plakalardan oluşuyor. Yapı ARQUITECTURA-G tarafından tasarlandı.

Barselona ve Sant Cugat’ın ortasındaki La Floresta, Collserola Dağları’na yerleşmiş düşük yoğunluklu bir yerleşim yeri. Dağınık ev kümeleri bitkiler açısından zengin tepelere serpiştirilmiş haldeler. La Floresta asfalt ile toprak yolların, yeni yapılmış ve 50’li yıllarda inşa edilmiş binaların aynı anda olabildiği bir yerleşim.

Yapılan mimari müdahale dahilinde 60’lı yıllarda müşterinin ailesi tarafından inşa edilen ve yapısal bazı sorunları nedeniyle yıkılan küçük konstrüksiyon yerine yeni bir yapı inşa ediliyor. Arazi dik bir yokuşa sahip ve eski evin üzerine oturduğu bazayı küçük bir teras olarak kullanıyor. Proje iki seviyede geliştiriliyor; serbest plan zemin kat ve birinci kattaki 3 adet yatak odası ile ailenin bir araya geleceği bir mekan olarak hayal ediliyor.

Cephedeki açıklıklar evin araziyle ve ormanla olan ilişkisini güçlendiriyor. İlk katın zemin katın üstüne açılı yerleşmesi, evi saran ağaçların cepheye yaklaşabilmesi için alan bırakan bir dizi ufak teras ve çatı penceresi tanımlıyor. Evin iç mekanı müthiş bir basitlik ile karakter kazanıyor ve yapının strüktürü kendiliğinden iç mekandaki -duvarlarda kullanılan işlenmemiş ahşap ve zemindeki parlak ahşap yüzey gibi- detayları belirliyor.

Ev, basit beton bir bazanın üstünde çelik bir levha ile çevrelenmiş ahşap bir kutudan oluşuyor. Projenin strüktürü lamine ahşap panellerle kuruluyor. Bu paneller dikey yerleştirildiklerinde lamine edilmiş kirişlerin yardımıyla taşıyıcı duvar gibi çalışırken, yatay yerleştirildiklerinde zemin görevi görüyor.

Taşıyıcı duvarların dış yüzeyleri 10 cm kalınlığında yalıtım malzemesi ile kaplı. Dikeydeki ahşap dilimler zemindeki yalıtıcı yüzeylerin arasına yerleştiriliyor ve bu birleşim polietilen bir malzeme ile kaplanıyor. Dikeydeki ahşap birimler cephedeki plakaları taşıyan çelik ara elemanları destekliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın