La Barque Evi

La Barque Evi

ACDF Architecture tarafından tasarlanan kır evi, Kanada'nın Ouareau Gölü kıyısına yerleşiyor.

La Barque, hiperaktif bir ailenin huzurlu evi. Saint-Donat’taki Ouareau Gölü kıyısında bulunan ev, sahiplerinin kuzey peyzajına olan sevgisinden ilham almış. Evin, tekne gövdesini anımsatan, kavisli çatısının altındaki iç mekanın dingin atmosferi, çevredeki tepelerin sakinliğini yakalıyor ve aileye iki kayak pisti arasında nefeslenmeleri için alan sağlıyor.

Arazinin nitelikleri mimari konsepti güçlü bir şekilde etkiliyor. Yol ve göl arasına konan ev, sokak yönünden gelebilecek istenmeyen ilgiden, barbekü ve pizza fırınını da içinde saklayan cephesi ile korunuyor. Ev, göl yönünde, kendini doğaya açıyor. Eve girenler, ana girişten başlayarak, peyzajın dikkatle kurgulanmış açıklıklardan eve sızdığını hissedebiliyorlar.

La Barque kendini, mineral bir temele oturmuş koyu ahşap bir prizma olarak sunabilir; fakat yapı arkasında şaşırtıcı bir yumuşaklık saklar. İçeride, elle oyulmuş bir obje gibi, kavisli bir tavan mekan boyunca devam ediyor. Bu basit ama kuvvetli tasarım elemanı evin sakinlerine huzur veriyor.

Evin iki ucunda, çatının yükseltilmiş kısımlarından güneş ışığı içeri sızıyor ve uygun tasarlanmış kavisler ışığı evin derinliklerine taşıyor. Mutfağın yer aldığı giriş bölümü mutfağı, yemek yeme bölümünü ve iki yatak odasını barındırırken, ailenin beraber zaman geçirdiği yaşam alanı, sauna ve çocuk odaları alt katta yer alıyor.

Ev sakinleri, çatının altındaki yüksek teraslarından önlerindeki gölün sakin yüzeyini seyredebiliyor. Akıllıca yerleştirilmiş sineklikler, ailenin tüm yıl boyunca doğanın keyfini çıkarmasına izin veriyor.

La Barque içinde yaşayanları yavaşlamaya ve dinlenmeye davet eden huzurlu bir cennet. Çatının devasa fakat uyumlu kavisi ve iç mekanın basit malzemeleri, gölün ve çevredeki tepelerin basit bir arka fondan daha fazlası olduğu bir yer yaratıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın