Kozina House

Kozina House

Atelier 111 architekti'nin ortakları Barbora Weinzettlová ve Jiří Weinzettl'ın kendileri için tasarladığı konut, oldukça güçlü bir atmosfere ve potansiyele sahip olan küçük, tarihi bir kasabada yer alıyor.

Yer, ayırt edici karakteri ve harika konumu nedeniyle tasarım ekibini çok etkilemiş. Dahası, yeniden inşa edilen ev, bazen orantısız bir şekilde peyzajdan kesilen banliyö villalarına bir alternatif olarak üretilmiş. Çok daha küçük bir alanda, bitişik bir açık terasa sahip yeterince geniş bir oturma odası, çocuk odaları ve oyun odası bulunan bir çatı katı, kendi banyolu bir yatak odası, meyve ağaçları ile bir bahçe, iki garaj ve araba asansörlü büyük bir atölye alanı içeren bir program düzenlemesi içeriyor.

Konut binası, biri 2000’lerin başında önemli bir yeniden yapılanma geçirmiş, diğeri ise harap durumda olan iki komşu evi birbirine bağlayarak oluşturulmuş. Tasarımda, balkonlu ve plastik pencereli büyük bir çatı katı gibi uygun olmayan modern unsurlardan kurtulma yolu seçilmiş. Tuğla tabanın arkasında, özgün taş işçiliği ve tasarım ekibi için değer taşıyan küçük tarihi parçalar keşfedilmiş. Orijinal kütlelerin temel şekline, ölçeğine ve varlığına saygı gösterilmiş.

Binayı iki taraftan -yayalar için meydandan ve arabalar için karşı taraftan- erişilebilir kılmak için iç düzen özenle tasarlanmış. Avlu cephesinin alınlığındaki büyük pencere, kilise kulesinin eşsiz manzarasına bir cevap niteliğinde. Avluların iç kısmından manzaralar, mekanın genel algısını zenginleştiriyor. Geleneksel olarak bölünmüş pencerelerle bir kontrast oluşturmak için yeni oluşturulan açıklıkları kasıtlı olarak minimalist bırakılmış.

Etiketler

Bir cevap yazın