Köylerimizin Yapısını Yansıtacak Konut Tipolojileri Mimari Konsept Projesi

Köylerimizin Yapısını Yansıtacak Konut Tipolojileri Mimari Konsept Projesi

Kivi'nin, Zonguldak Valiliği için yürüttüğü, Zonguldak Turizm Kalkınma Planı ile bütünleşik geliştirilen, Zonguldak Doğa ve Kültür Turizmi (Proje 67) kapsamında üretilen projelerden biridir.

BBMD, projeyi anlatıyor:

Çalışma, Zonguldak ili sınırları içerisinde yer alan köy yerleşimlerinde günümüzde üretilen yapı stokunun niteliğinin artırılması amacıyla geliştirilen bir fikir projesidir. Kullanıcıların eğilimleri, yasal çerçeve, yapım imkânları, iklimsel ve topoğrafik veriler gözetilerek tip-proje uygulamalarına alternatif, esnek ve basit bir mimari olasılıklar matrisi oluşturulmuştur. Proje, üretilecek kırsal yapı stoku mimarisi için farklı koşullara ve tercihlere uygun çözümleri içeren, insan ve doğa ile ölçekli ilişki kuran bir mekânsal model önerisidir.

Etiketler

1 Yorum

  • kitsch-hunter says:

    Kentsel tasarım projesi olarak tanımlanmış ama mevcut gated community durumun estetize edilmesinden başka bir şey göremedim açıkçası.Yapı odaklı bir çalışma olmuş anladığım kadarıyla.Gerçi taşra güzellemesi yapmayada gerek yok .Türkiye’nin köylerinin çoğunda durum bu açıkçası .Ama insan yinede bir ortak kullanım önerisi beklemiyor değil.

Bir cevap yazın