Kona Evi

Kona Evi

Belzberg Architects tarafından tasarlanan Kona Evi'nin yapımı 2010'da bitti.

Soğumuş lav akıntıları arasında yer alan Kona evi kendi eksenini arsasının doğrusallığı ile değil de, alanın mevcut eksensel hakim manzarası doğrultusunda yerleşmiş durumda. Doğal unsurların ikiliği ve geometrik peyzajı içindeki ev, hem doğudaki volkanik dağın saran görüntüsü hem de batıya yönelen okyanusun ufuk çizgisi ile bütünleştiriyor.

Program, arsa boyunca dağıtılan her biri benzersiz özelliğe ve görünüme sahip bir dizi koza olarak düzenlendi. Kozalar programlı olarak ortak alanlar, medya odası, büyük suit oda ve ana yaşam alanı ile iki uyku kozası olarak örgütlendi. Bir dış galeri koridor, merkezi eksen boyunca iki kozayı bağlıyor ve bütün ev için örgütsel bir odak haline geliyor.

Evin çevresel duyarlılığını korumak için, iki ayrı fotovoltaik panel dizisi evin enerji kullanımını dengelerken koyu renk lav taşı seçimi ise güneş yayılımasıyla havuz suyunu ısıtmaya yardım ediyor. Yağmur suyu toplama ve üç kör kuyuya yönlendirme tesisatı, su tabakasını doldurmak için arazi boyunca uygulandı. Eski ahır ve tren raylarından gelen arıtılmış maun ahşap evin dışı için geri dönüştürüldü. Yığılmış ve kesilmiş lav kaya ile birleşince iki malzeme, Hawaii geleneği içindeki tarihsel bir ortamı oluşturuyor. Karşılama törenlerinde verilen geleneksel hediye olan yerel dokuma sepetleri giriş pavyonu için ilham kaynağı oldu. Çeşitli yontulmuş ahşap tavan ve panolar, evde geleneksel Hawaii ahşap soyut yaklaşımının devam etmesini sağlıyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın