Kısa Liste, Geleceğine Zemin Yarat Öğrenci Proje Yarışması

Kısa Liste, Geleceğine Zemin Yarat Öğrenci Proje Yarışması

Doğucan Aktaş ve Nilay Altınay ekibinin projesi, Yaktaş sponsorluğunda gerçekleştirilen ‘Geleceğine Zemin Yarat’ Öğrenci Proje Yarışması’nda kısa listeye girdi.

“Mekan” anılar ve bireylerin duygu dünyasına ait hislerin dışavurumlarının birbirine eklemlenmesiyle değişip dönüşür’’.

İnsanlık yüzyıllar boyunca farklı şartlara uyum yeteneği göstermiştir. İçinde bulunduğumuz pandemi zamanı da farklı bir süreç değildir. En iyi biçimde yeteneklerimizi, yapabilirliklerimizi kullanarak çeşitli durumlara uyum sağlamamıza olanak veren düşünme metodları ve tasarımlar geliştirmeliyiz. Aynı zamanda uzun dönemli bir bakış açısı geliştirmeli ve yenilikçi, inovatif ve sürdürülebilir olmalıyız.

Tatami ve Adaptasyon

Tatami, geleneksel Japon mimarisinin gridal mat yerleşim sisteminin kombinasyonundan ve Metabolistler tarafından önerilen organik sistemlerden esinlenen uyarlanabilirlik ve çokluk hayallerinden oluşan bir kombinasyondan ilham alıyor. Mekanın kullanıcısının değişen ihtiyaçlarına adapte olma kabiliyetini en üst düzeye çıkaran ve ailelerin kendi topluluklarında büyümesine ve gelişmesine olanak sunan bu sistem bireylerin şimdiki ve gelecekteki gereksinimleri düşünülerek, kullanım öncesi özelleştirme ve kullanım sonrası değişiklik yapabilme imkanı sunar.

Modüler zemin kaplama önerisi, tasarımcılara ve son kullanıcılara sürekli değişen ihtiyaçlarına göre alanları sürekli olarak ayarlama konusunda özerklik sağlar. Açık ortamların ve ortak çalışma alanlarının çeşitli ihtiyaçlarını destekleyen Tatami Sistemi, kullanıcıların bağımsız veya ortak yaşamı desteklemek için alanlarını yeniden yapılandırmalarına olanak tanır.

Mekan Konfigürasyonu

Mekan içerisinde kullanıcının oluşturduğu gridal dağılımın ardından fonksiyonların farklı akslarda yapılabilmesine yönelik yatay düzlemde bölüntüler oluşturuldu. Mekana giriş yaptığımız akstan pencereye kadar sırasıyla eşik, seyir alanı, depolama ve yemek alanı, son olarakta spor alanı şeklinde alanlar oluşturulmuştur. Gün içerisinde kullanıcıya aynı mekan İçerisinde farklı ihtiyaç ve isteklerine cevap veren sistem mevcut pandemi süreci veya daha sonrasına yönelik kendi kendine yetebilen, sürdürülebilir ve dönüşebilen bir kurguya sahip olmasını sağlamaktadır.

Soyulabilir Yüzey

Panelin sürdürülebilirliğini sağlamak, kullanımının uzun süreli olmasını sağlamak adına en üst katmanın soyulabilir yüzey olmasına yönelik bir girişimde bulunarak yıpranan veya bozulan yüzeyin soyulup altındaki yeni yüzeyin kullanımı sağlanması amaçlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın