Kırsal Konut

Kırsal Konut

Proje, 2016 Venedik Bienali'nde Meksika pavyonunun özel seçkisi olarak yer alıyor.

Sierra of Puebla’nın kuzeydoğusunda bulunan Tepetzintan köyünün Nahua topluluğu iki önemli sorunla karşı karşıya kalıyor. Sorunların ilki; yere, iklime ve bölge geleneklerine uygun konut eksikliği. Bunun paralelinde devam eden ikinci sorun ise, kahve tarlalarına ve Meksika’da ”milpa” denen mısır tarlalarına engel teşkil eden bambuların kesildikten sonra hiçbir amaçla kullanılamamaları. Proje, bu iki sorunun birlikte nasıl ele alınabileceğini tartışıyor.

Yerli halkla yapılan görüşmeler sonucu, bölgede bir konut denemesi inşa etmeye uygun iki mevcut bambu türü tespit ediliyor. Proje, araştırma sürecinin ana kısmını oluşturan yerli halkla yapılan anketlerle birlikte, ailelerin gelenek-göreneklerini öğrenerek, bölgeyi ve kullanılan yapım sistemlerini tanıyarak başlıyor.

İlk olarak, geleneksel konut ihtiyaçlarını gözeten (salon, mutfak, yatak odaları, banyo, giriş saçağı…) ve kullanıcının ihtiyaçlarına uygun bir tasarım belirleniyor. Proje odalar, banyo, mutfak gibi başlıca mekanlar kadar; biriktirme, depo ve arıtma suyu için bütünleşen düşük maliyetli ekolojik teknolojileri de birleştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca temel biyoiklimsel yöntemler de evi daha konforlu bir hale getirmek için tasarıma dahil ediliyor (çapraz havalandırma, iç mekan yüksekliği, sıcak hava boşaltıcı baca gibi).

Proje yerli halkı bambunun kullanım teknikleriyle ilgili eğitmek adına büyük önem taşıyor. Uygun taşıma tekniği, yapım kalitesi ve tekrar tekrar aynı işi üretme kapasitesi gibi üç ana hedefi sağlamak hedeflerim başında geliyor. Bambunun ormandan inşat alanına gelinceye kadarki tüm aşamalarını içeren toplamda 5 adet teknik atölye yönetiliyor.

Yapım sistemi, malzemenin doğru idare edilebilmesi ve zamandan tasarruf sağlamak adına prefabrike ve modüler sistemle çözülüyor ve hızlı üretim sağlanmış oluyor. Yapım, topluluğun katkısıyla tamamlanıyor. Sürece yetişkinler kadar, şimdilerde diğer bölgelerdeki gençleri eğiten diplomalı genç insanlar da dâhil oluyor. Toprak ve bambuları bağışlıyorlanıyor ve taşlar topraktan ayırılıyor. Çatıda kullanılan ince levha; bakterileri ve nemi engelleyen, evin uygun sıcaklığı korumasını sağlayan geri dönüşümlü alüminyumdan elde ediliyor.

Projenin 2015 yılında tamamlanmasından beri, geleneksel yapı malzemelerini kullanarak maliyeti düşürecek, metrekareyi yükseltecek ve yaşam kalitesini artıracak çalışmalar yapılmaya devam ediyor.

Etiketler

Bir cevap yazın