Kentsel Tasarım Projesi

Faruk Çakır'ın TC Balıkesir Üniversitesi Mimarlık Bölümü 3. Sınıf Güz Yarıyılı kapsamında, Yrd.Doç.Dr. Berrin Akgün Yüksekli'nin yürütücülüğünde tasarladığı kentsel tasarım projesi Balıkesir Atatürk Parkı yanı eski lunapark arazisinde yer alıyor.

Balıkesir Atatürk Parkı yanındaki eski lunapark arazisinde kentsel tasarım projesi planlandı. Proje alanı Balıkesir’in önemli ve bir o kadar da çok kullanılan bir kentsel kamusal alanı olması dolayısıyla çevresinde projeye etki eden birçok etmeni de içinde barındırıyor.

Projede, ana bir yaya aksı oluşturuldu. Yayaları bu akstan yürütüp aynı zamanda da aksın yanında bulunan işlevlere dahil olmasını sağlandı. Alana hakim bir restoran tasarlanıp alanın çekim noktasını oluşturmak aynı zamanda restoranın tasarımını heykelsi yapıp alanı tanımlaması amaçlandı. Tasarımda iç içe geçen kareler kullanılırken, alanda her yıl düzenlenen Yörük ve Türkmen Şölenlerini de göz önünde bulundurarak büyük bir meydan oluşturuldu.

Tasarımcı Hakkında
1989 Balıkesir’de doğan Faruk Çakır, Balıkesir Muharrem Hasbi Lisesini bitirdi. Halen Balıkesir Üniversitesi’nde Mimarlık Bölümü’nde eğitimine devam ediyor. 2010 senesinde Mısır’da 2 aylık bir workshopa katıldı. Mimarlık eğitiminin yanı sıra grafik tasarımına da ilgi duymakta ve çeşitli logo ve amblem yarışmalarına katıldı. Hobileri, Arapça kaligrafi, grafik tasarımı ve karikatür çizmek. 3DS Max, Revit, ArchiCAD, AutoCAD ve Sketchup programlarını kullanıyor.

Etiketler

4 yorum

 • deniz-bayrak says:

  Öncelikle elinize sağlık demek istiyorum.Emek harcadığınız ortaya çıkan üründen anlaşılıyor.
  Yorum yapmadan önce kısaca kendimi tanıtmam gerektiğini düşündüm.Doğma büyüme Balıkesirliyim fakat eğitimim nedeniyle şuanda İstanbulda yaşıyorum ayrıca ben de Beykent Üniversitesinde mimarlık öğrencisiyim.4.sınıfa henüz geçtim.Projenizi görünce kendi mimarlık eğitiminden kazandığım eleştirel bakışla çocukluğumun geçtiği bir şehir olan bir yer hakkında yorum yapmadan geçmek istemedim.Öncelikle yapmış olduğunuz kentsel tasarım projesi hayata geçecek mi? Kişisel olarak ilgilendiğim için merak ettim.Onun dışında maket ve teknik çizimler projeyi çok iyi anlatmış fakat yaya akışı dışında diyagram pek göremedim.Yeşil alanların,kamusal./özel alanların,taşıt/yaya yolu gibi kısımların diyagramları yapılsaydı proje daha iyi anlatılırdı diye düşünüyorum.Tasarımcı olarak bir çok program kullandığınızı okudum fakat (konsepti tam bilmediğim için eleştiri olarak algılamayın) modelleme ile daha çok fikir sunabilir miydiniz acaba diye de düşündüm.
  Tekrardan kutlarım çalışmanızı.Başarılarınızın devamını diliyorum.Deniz Bayrak

 • omer-yilmaz says:

  Şuradan kendiniz yükleme yapabilirsiniz: https://www.arkitera.com/proje/ekle

 • esra-gunes says:

  Ciddi bir çalışma var. ellerinize sağlık. öğrenciler yaptıkları bu projeleri hangi adrese yolluyorlar acaba?

Bir yanıt yazın