KB İlkokul ve Ortaokulu

KB İlkokul ve Ortaokulu

Japonya'da inşa edilen proje eski bir okul yapının yenilenmesini kapsıyor.

Projenin tasarım ekibi anlatıyor:

Kullanımda olmayan bir devlet okulu, özel bir ilkokul ve ortaokul olacak şekilde restore edildi. Bugünlerde Japonya’da pek çok okul eskiyor, restorasyon ve yeniden inşa edilme zamanları yaklaşıyor. Buna ek olarak, “bilgi ve iletişim teknolojileri eğitimi” ve “aktif öğrenme” teknikleri gibi yeni ve modern eğitim yaklaşımlarına, öğrencilerin deneyimsel ve etkileşimli olarak öğrenebilmeleri için ihtiyaç duyuluyor. Öğrencilerin çerçeveyi yeniden kullanarak aktif olarak işbirliği yapmayı öğrenmesini sağlayacak şekilde bütün okul mobilyalarını yeniden tasarlayarak okulun tadilatını düşük bir bütçe ile gerçekleştirdik.

Örnek olarak sanat odasında, yapılacak etkinliğin içeriğine ve öğrenci sayısına göre düzeni kolayca değiştirilebilen yamuk (trapezoit) masalar ve sandalyeler bulunuyor. Aktif öğrenme odasında bulunan virgül şeklindeki masalar ve hareketli sandalyeler, öğrencilerin farklı büyüklüklerde gruplar kuracakları ve özgürce hareket edecekleri aktif müzakere ortamları yaratılmasına olanak sağlıyor. Mobilyalarda çoğunlukla doğal malzeme kullanılıyor, böylece öğrenciler ahşabın nasıl yaş aldığını ve malzemeye nasıl özen gösterileceğini öğrenebiliyor.

Mobilyalar da dahil iç mekanlarının tamamen yeniden tasarlanmasıyla okul, öğrencilerin modern eğitim sistemi doğrultusunda pek çok bilgi ve deneyime sahip olması için yeniden doğuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın