Kayseri Sivas Caddesinin Canlandırılması-Forum Kayseri’nin Müzeye Dönüştürülmesi

Kayseri Sivas Caddesinin Canlandırılması-Forum Kayseri’nin Müzeye Dönüştürülmesi

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Mimarlık Bölümü 2019-2020 Bahar Dönemi 7. Proje öğrencisi olarak, Mimar Murat Uslu ve Mimar Füsun Kocatürk yürütücülüğünde Kayseri Sivas Caddesi üzerinde karma işlevli yaşam alanı projesi konu olarak çalışıldı.

PROJE RAPORU

Proje Alanına Yaklaşım:

Bir zamanlar Kayseri’nin geleneksel kent dokusunun yapı taşlarından olan özgünlüğü ve prestijli yapısı ile şehrin vitrini olarak tanımlanan Sivas Caddesi’nin geçmişi 1950’lere dayanır. Gerek sosyoekonomik, gerek sosyokültürel yönden Kayseri’nin karakteristik simgesi olan Sivas Caddesi, cadde üzerinde kent insanının pratikleriyle devingen bir mekân olarak toplumsal yapıyı yeniden üretebilen açık kamusal alan niteliği taşımaktaydı.

Başlarda birkaç binadan oluşan Sivas Caddesi caddenin iki tarafında hızlı bi şekilde büyüyerek binalaşmaya başlamıştır. Sivas Caddesinde oturmanın itibar ifadesi olduğu dönemlerde  tüketmeye yönelik ihtiyaçlardan dolayı ticari hayat artarak dükkanlar, mağazalar vb. yerler açıldı. Artık cadde çevresinde değil Kayseri’de yaşayanlar içinde önemli bir çekim haline gelmiştir.İnsanların gruplar halinde caddenin iki tarafında yürüdüğü zaman geçirdiği kamusal bir toplanma ve sosyalleşme alanı olmuştur.

Fakat küreselleşmeyle birlikte yaşadığımız mekânlarda değişip dönüşmekte ve kültürel aktarıma zemin olan kültürel dokuya sahip toplumsal mekânlarında işlevi değişmektedir. Sivas Caddesi de kültürel, sosyal, ticari dokusu ile şehrin özgün ve prestijli bir caddesiyken yapılan yol çalışmaları ile caddenin aldığı form bu kolektif pratiklerin gerçekleşmesine izin vermemekte ve buna bağlı olarak özgünlüğünü ve prestijini kaybetmektedir. Şehir ekonomisini büyütmek isteyen kent yöneticileri caddenin organik toplumsal yapının ürettiği ekonomiyi tek ve düz bir noktadan alıp caddenin yakınında bulunan Forum kayseri AVM’ye taşımıştır. Bu nedenlerden dolayı cadde eski önemini ve prestijini kaybetmiş insanların bir yerlere ulaşmak için kullanmaya başladığı bir alana dönmüştür.

Vaziyet Kararları:

Bu nedenlerden dolayı günümüzde önemi kaybeden Sivas Caddesi’nin tekrar canlandırılması için yeni çalışmalar istendi.

Sivas Caddesi şehrin araç trafiği yönünden önemli bir nokta ve tramvay hattının bu aks üzerinde olması nedeniyle ticaret aksamakta ve karşıdan karşıya geçişler neredeyse imkansız durumda. Bu sebeple araç trafiğini alternatif yollara yönlendirilerek araç trafiğine kapatılmıştır.

Cumhuriyet Meydanından Alpaslan Parkının sonuna kadar cadde yeşillendirilmiş olup ve grafiti sokağı,müze, sergi alanı konut, ofis gibi farklı işlevler yüklenmiştir.

Ticareti tekrar Sivas Caddesi’ne yönlendirmek için aks üzerinde  önemli bir konumda bulunan Forum Kayseri’nin sürdürülebilir yaklaşımla müzeye dönüştürülmüştür.

Kütle Dağılımı ve Oluşumu:

Mevcutta AVM olarak kullanılan Forum Kayseri’nin taşıyıcı sistemi, düşey sirkülasyonu ve ıslak mekanları korunarak ek blok kütleleri eklendi.

Yapının yeniden ele alındığı kısmında;

  • Modern Sanat Galerisi
  • Plastik sanatlar müzesi
  • Grafiti alanı
  • Kültür merkezi
  • Kütüphane
  • 560 kişilik konferans salonu
  • Cafe/mağaza vb. gibi alanlar eklendi.

Yapının tasarlanmayan kısmında kalan mağazalar yerine ise kitap ön planda olacak şekilde işlev değiştirilmesi önerildi.

Toplam 65.000 m2 olan Forum Kayseri’nin 20.600 m2’si sürdürülebilir yaklaşımla dönüştürüldü.

Konut, ofis kütleleri ise mevcutta bulunan yapıların taşıyıcı sistemi korunarak ele alındı.

Etiketler

Bir cevap yazın