Katılımcı (Uzunefe Mimarlık), International Open Design Competition for the Design of the Iconic Mosque

Katılımcı (Uzunefe Mimarlık), International Open Design Competition for the Design of the Iconic Mosque

Dubai’de düzenlenen uluslararası cami yarışmasında Uzunefe Mimarlık tarafından tasarlanan cami projesi Creek Harbour bölgesinde yer alıyor.

Açıklama Raporu

Dubai son yıllarda gelişen turizm ve finans merkezi olma yönündeki rolü ve buna müteakip radikal ve meydan okuyan mimari projelerin hayata geçirildiği bir emirliktir.

Bu mimarlık cami projesinde sıra dışı olması amaçlanmış bunu yakalamaya çalışırken de fonksiyonun kusursuz işlemesi hedeflenmiştir.

Cami kullanıcılarının 1. önceliğinin ruhsal dinginliğe erişebilmek farkındalığı ile bol ışık alan, su ve yeşil ögesinin yoğun kullanımı neticesinde kullanıcıların ” cennetten bir bahçe ” tasavvuru içinde ibadet etmeleri amaçlanmıştır. Kıble, şehir merkezi ve Dubai Koyu’nun aynı istikamette denk gelmesi bu hedefe olumlu yönde etki etmiştir.
Bölgenin sıcak iklimi göz önünde bulundurularak yarı açık alanlarda ibadet imkanı maksimize edilmiş +25.00 kotunda ise yatsı, sabah ve akşam namazları için açık ibadethane düzenlenmiştir.

Yarı açık alanlardan kapalı ibadethaneye sirkülasyon köprülerle sağlanmış, yeşil kat bodrum kata alınarak ağaç gövdelerinin değil, dallarının göz seviyesinde olması tertiplenmiştir.

22.000 m²’lik arsa üzerinde toplam 69.180 m² kapalı alan olarak tasarlanan projede toplam 10.169 kişilik ibadethane, 1.900 araçlık otopark imkanı sağlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın