Katılımcı, Saray Alüminyum “Yükselen Yetenekler” Yarışması: Ataşehir – İstanbul Finans Merkezi Mimari Fikir Projesi Öğrenci Yarışması

Katılımcı, Saray Alüminyum “Yükselen Yetenekler” Yarışması: Ataşehir – İstanbul Finans Merkezi Mimari Fikir Projesi Öğrenci Yarışması

Mimari Açıklama Raporu
Mozaik Finans Merkezi,İstanbul’un yeni finans merkezi olarak öngörülen alanda Finans Merkezi Projesi içinde simgesel rol oynması beklenen yüksek bir yapı olarak tasarlandı.

Bölge olaraka Ataşehir Merkezi’ne (3 km) yakınlığıyla ve ulaşım ağının yakınındaki (Kozyatağı’na 5 km, Boğaz Köprüsü’ne 9 km) konumuyla ticaret potansiyelini içindbarındıran bir yere sahiptir.Tasarımda yola çıkış noktası, Alanın tarihi ticaret yollarından İpek Yolu’nun üzerinde bulunmasıdır. Çin’in en uç noktasından başlayıp Anadolu’nun çeşitli yerlerinden geçerek İstanbul’da birleşen ve oradanda Avrupa’nın içlerine giden bu yol boyunca, yükleri taşıyan kervanlar sadece ticaretin gelişmesini değil, Asya ile Avrupa arasında günümüzde izleri görülen kültür alışverişinide sağlamıştır.

Mozaik Finans Merkezi tasarımında da İpek Yolu’nun üzerinde bulunan alanımızda doğu ve batı ticaretini buluşturup bünyesinde birleştiren , Türkiye’nin bölgesel konumu itibariyle, Orta Doğu, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa bölgeleri için de önemli ekonomik büyüklüğe sahip bir ülke konumunda olduğunu gözönünde bulundurup, İstanbul’un Türkiye’nin doğal finans merkezi konumunda olmasını sağlayacak aynı zamanda kültür mozaiği olan bir yapı düşünüldü.

Bu konsept tasarımda; araziye Asya-Avrupa yönünde yerleşen bir bina ve bu yönlerden gelen örtülerin binayı sarıp (İpek Yolu’nun doğu-batı kültürü kaynaştırması gibi) üst kotta buluşmasıyla hayat bulmuştur.
Dikdörtgen planlı kütle ile bu kütleyi amorf bir şekilde saran örtüler arasında oluşan mkanlar iç bahçe olarak değerlendirilip düşeyde bir kent alanı oluşturuldu.

Bina taban alanı küçük tutularak hem düşeyde yükseleln simgesel bir bina, hem çevresindeki binalara gabari oalarak uyum sağlayan, hem de zeminde daha fazla yeşil alan bırakarak rekreatif işlevlerin kullanılmasına olanak sağlayan bir proje üretildi.

Etiketler

Bir yanıt yazın