Katılımcı, Sağlık Çalışanlarına Adanmış Bir Sanat Yapıtı Yarışması

Katılımcı, Sağlık Çalışanlarına Adanmış Bir Sanat Yapıtı Yarışması

AÇIKLAMA RAPORU

TASARIM KARARLARI

Edinilen çevre bilgilerinden yola çıkarak bu konumun estetik bir değere ihtiyacı olduğu kanısına varılmıştır. Yapılacak yapıtın, bazen insanların günlük koşuşturmalarında gelip geçtikleri, dinlemek istediklerinde uğradıkları bir yer, bazen bir buluşma noktası, bazen bir etkinlik sahası bazen de bir bağlantı yolu olması kurgulanmıştır.

Yapıt görselliğiyle bulunduğu alana estetik manzara sağlarken, etraftan geçenlerde merak duygusu uyandırmalıdır. Bu sebeple tasarlanan yapıtta mesaj soyut olarak iletilmektedir. Bu sayede yapıtı ziyaret eden her birey için anlamı ve bağı özel olacaktır.

Tasarlanan bu yapıtta sağlık bakanlığının sembolündeki sarmallardan yola çıkıldı. Bu sarmal zeminde daha geniş kesitte iken yükseldikçe daralan bir kesite sahip. Bu daralma sağlık çalışanlarında verilen kaybı sembolize etmektedir. Sarmal kol, arazinin cepheleri göz önünde bulundurularak, merkez aks etrafında çoğaltılarak 4 farklı kol oluşturuldu, bu şekilde içine girilebilir, mekan hissi yaratan bir yapıt elde edildi. Daha sonrasında halk ve sağlık çalışanları arasındaki güven ve bağ temsil eden ara bağlantılar tasarlandı. Eklenen bağlantılarla birlikte oluşan yapıt, biyomimikriden yola çıkılarak mikroskop altında bakılan bir hücreyi anımsatacak şekilde yapıtın keskin hatları yumuşatılmış ve birimler arası bağlantı akışkan hale getirilerek estetik bir görüntü sağlanmıştır.

Yapıtın merkezine ayna görevi görecek bir küre yerleştirilmiştir. Yapıtın içinden geçenler, bu dış bükey ayna yüzey sayesinde etrafını daha geniş açıda görmesi sağlanarak, toplum sağlığı için mücadele eden sağlık çalışanları sayesinde sağlıklı bir şekilde burada bulunduğu mesajı verilmek istenmiştir. Aynı zamanda aynadan baktığından yapıtın kendini saran kollarını görerek ziyaretçinin kendini daha güvende hissetmesi ve yapıtın içinde sağlık çalışanlarının koruması altında olduğunu hissi verilmek istenmiştir.

Ayna kürenin zemininde yer alan tabakanın kenarları ise bireyin aşağıya baktığında görüş açısını karşılayacak bir eğimdedir, bu kenarlar üzerinde karekodlar yerleştirilerek somut mesajların bu şekilde ziyaretçilere ulaştırılması planlanmıştır. Ziyaretçilerin telefon veya tabletlerinden bu karekodu okuttuklarında sağlık çalışanlarını anma amacıyla kurulan web sitesine yönlendirilecekler. Bu sitede kaybettiğimiz sağlık çalışanlarının isimlerinin ve hikayelerinin olduğu bir anma bölümüne, yapıt ile ilgili detaylara, alanda gerçekleşmesi planlanan etkinliklere ve sağlık alanındaki güncel haberlere ulaşması sağlanacaktır. Bu sayede verilmek istenen mesajlar güncel tutulabilecektir.

Sağlık Çalışanlarına Adanmış Bir Sanat Yapıtı Yarışması

Sağlık Çalışanlarına Adanmış Bir Sanat Yapıtı Yarışması Sonuçlandı

Etiketler

Bir cevap yazın