Katılımcı, Roboski Müzesi ve Anma Yeri Mimari Tasarım Yarışması

Katılımcı, Roboski Müzesi ve Anma Yeri Mimari Tasarım Yarışması

Simla Sunay Özdemir tarafından tasarlanan proje katılımcı projeler arasında yer alıyor.

Proje Açıklama Raporu

 

NE KADAR “KÖTÜ” ŞEYLER OLUYOR OLABİLİR?

(PROJEDE RESSAM GÖKHAN DENİZ’İN “KÖTÜ ADAMLAR”, “MÜNFERİT” VE “SUS” ADLI ESERLERİNE YER VERİLMİŞTİR. BİR ÇİZGİ ESER “MÜNFERİT” MÜZE GİRİŞİNDE ZEMİNE GÖMÜLÜ HEYKEL OLARAK KURGULANMIŞTIR.)

“ROBOSKÎ MÜZESİ HERKESİN ZİYARET ETTİĞİ AMA
AYNI ZAMANDA ROBOSKÎLİ ÇOCUKLARIN İÇİNDE
KİTAP OKUYABİLDİĞİ, YAŞAYAN BİR ‘EV’ OLSUN.”

“ÇOCUKLARIMIZIN DİPLOMALARI
ORADA SAKLANSIN.”

BİR İTFAİYE GEÇTİ İŞİTTİNİZ Mİ? İRKİLDİK SİREN SESİNDEN. NE KADAR KÖTÜ BİR ŞEY OLMUŞ OLABİLİR? HİÇ ÖĞRENEMİYECEĞİZ. İTFAİYEYİ TAKİP ETMEDİĞİMİZ SÜRECE.

NE KADAR “KÖTÜ” ŞEYLER OLUYOR OLABİLİR?

SORU ŞU: MİMARLIK TOPLUMLAR İÇİN “İYİLİK” SAĞLAYABİLİR Mİ?

KATLİAMLARI ÖNELEYEBİLİR Mİ-MİMARLIK?

MESELA SABİHA GÖKÇEN’E ÖYLE BİR EV YAPSAYDIK Kİ HİÇ SAVAŞ UÇAĞINA BİNMESEYDİ. EV ONA ÇOCUKLARI ÖLDÜRME DESEYDİ.
ÇOCUKLAR ÇOK KOLAY ÖLÜRLER DESEYDİ… DERSİM KATLİAMI’NDAN 28 ARALIK 2011’E NE DEĞİŞTİREBİLDİ MİMARLIK? BİNALARIN RESTORASYONLARINDA SİLİNDİ KAN İZLERİ. RESTORASYONLAR KAN İZLERİNİ KORUYABİLDİĞİNDE KİM BİLİR BELKİ MİMARLIK TOPLUMLARI ETKİLEBİLEYECEK.

ROBOSKÎ MÜZESİ TASARIMINA

ACI-MATEM-HAFIZA-HAKİKAT-ANMA-UMUT-“ORTAK BİR EV”

KAVRAMLARI ÜZERİNDE DÜŞÜNEREK BAŞLADIK. MATEMİN SÜRESİNİ BİLMİYORUZ. O İNSANA AİT.

ACI, MEZARLIK; HAFIZA, ANIT, SERGİLEME; ANMA, YOL, MEYDAN, UMUT; ÇOCUK ATÖLYELERİ, ÇOK AMAÇLI ALANLAR…

KAVRAMLARIN MEKÂNLAŞMASIYLA ZİNCİR OLUŞTU. SİMGESEL ANMA YOLU ÇOCUK MEKÂNIYLA YANİ UMUTLA MUTLAKA BİRLEŞMELİYDİ. NEFRETSİZ, İNTİKAMSIZ, ŞİDDETTEN UZAK BU ACI, YAŞAMIN YENİ GAYESİ OLMALIYDI. BÖLGEDEN ÇIKAN BAZALT TAŞI MICIRIYLA KAPLI SIKIŞTIRILMIŞ TOPRAK ANMA YOLUNUN ALTINDA DİKDÖRTGEN BİR KUTU İÇİNDE ÇOCUK İŞLİĞİ VE KÜTÜPHANE PLANI BAŞLATTI! SERGİLEME HEMEN MEKÂNIN YAKININDA DİKDÖRTGEN BİR KUTU OLARAK YER ALDI.

KATLİAMDA YAKINLARINI KAYBEDEN AİLELER İÇİN KADIN ERKEK BERABER OTURULAN PERŞEMBE EVİ DÜŞÜNÜLDÜ. EPİGRAFTA AYNEN ŞARTNAMEDEN ALINAN ANNELERİN BÜYÜK ARZUSU, ÇOCUKLARININ DİPLOMALARININ SERGİLENEBİLDİĞİ İÇİNDE YAŞAM SÜREN,

HER PERŞEMBE

BULUŞULAN, ÇAY KAHVE İÇİLEN, OCAĞI, BACASI TÜTEN, AYRI, KARE BİR YAPI TASARLANDI. HEP ALIŞTIKLARI MİMARİYLE ÇATILAN, MÜTEVAZI TEK BİR ODA, ORTADA KÜÇÜK MERMER SÜS HAVUZU, VE SEDİRLERİYLE TAM BİR ANMA EVİ AMAÇLANDI. ALTTA YER ALAN MESCİT NEDENİYLE BU YAPI KIBLE YÖNÜNDE OTURTULDU. 2 DİKDÖRTGEN VE 1 KARE TAŞ BLOK İHTİYACI KARŞILAMAYA YETERDİ.

GÖSTERİŞTEN UZAK, OLDUĞU YERE UYUMLU, YARI SAKLI AMA MAVİ KANATLARLA VARLIĞINI HİSSETTİREN 1 GİZLİ 2 GÖRÜNEN KÜTLE… TAŞ, AHŞAP DAL GİBİ DOĞAL YAPI MALZEMELERİ MİMARİ DİLİN PARÇASI HALİNE GELDİ. SADECE DESTEK AMAÇLI İÇTE BETONARME SİSTEMLE KURGULANAN YAPI BULUNDUĞU DAĞA AİTMİŞCESİNE YERLEŞTİ. MAVİ KANATLAR BÖLGENİN YAYGIN KULLANDIĞI MAVİ MUŞAMBADAN ESİNLENEN KETEN GÖLGELİKLER… İPLERLE VE DİKMELERLE MEVSİMLİK KURULABİLEN SICAK İKLİM KOŞULLARI İÇİN GÖLGELİK AMAÇLI BİR SİSTEM. MAVİ MUŞAMBA BÖLGENİN KONFORMİZMDEN UZAK ZENGİNLİĞİNİN MUCİZEVİ VARLIĞI. BİR YAPI MALZEMESİ OLARAK MAVİ MUŞAMBA HAYLİ ÇEKİCİ. ÜSTELİK MAVİ UMUDUN RENGİ OLABİLİR.

Ve evet,

“MİMARİ BİR İYİLİK” SAĞLAMAK İÇİN EN KOLAY YOL AĞAÇ DİKMEK OLSA GEREK.

34 KAYIP İÇİN 34 SERVİ ANMA YOLU ETRAFINA…
19 KAYIP ÇOCUK İÇİN 1 SERVİ YAPIYI DELİP GEÇEN…
1 SÖĞÜT ANNELER İÇİN…
4 TANE ÇINAR AĞACI KATLİAMDA HAYATTA KALANLAR İÇİN…

YÖREYE ÖZGÜ TERS LALELER PEYZAJIN KALBİNE OTURDU. LALE VİTRAYLI 2 ADET CAM MESCİTİ AYDINLATTI.

İRKİLDİNİZ. İTFAİYE YİNE GEÇTİ. ONDANDIR.

Etiketler

Bir cevap yazın