Katılımcı (MTS Mimarlık), Süleymanpaşa Belediye Hizmet Binası Mimari Proje Yarışması

MİMARİ RAPOR

Çevre şartları, arazi yapısı ve manzara yönelimi açısından yapının konumu ve kütlesi lineer şekilde Karlık Caddesi’ne sırtını dayayacak şekilde belirlenmiştir. Hizmet binası, konferans salonu ve kreş olmak üzere 3 kütle vardır. Zemin altında kalan 2 adet kat ve zemin üzerinde bulunan 4 adet kat olmak üzere toplam 7 katlıdır. Zemin altında bulunan otopark katında 154 araçlık otopark yeri sağlanmıştır. Zemin altındaki diğer katta ise arşiv yer almaktadır. Diğer katlarda ise ihtiyaç programı doğrultusunda birimler bulunmaktadır.

Hizmet binasının giriş katında kiralama alanları yer almaktadır ve asma katlı olarak tasarlanmıştır. Konferans salonu ve kreş yapıdan ayrı birer kütle olarak tasarlanmış olup arazinin formundan da yararlanılarak kütleleri belirlenmiştir. Yapının meydana bakan ön cephesinde ana giriş, ön ve arka cephelerde VIP girişler tasarlanmıştır. Ayrıca otopark katından da VIP giriş düşünülmüştür.

Yapının hem içinde hem de dışında şeffaf malzeme yoğun olarak kullanılarak ferah ve doğal ışık alabilen mekanlar oluşturmak hedeflenmiştir. Yapının cephesinde ise metal cephe kaplaması tercih edilerek hem tamamlayıcı bir malzeme seçimi yapılmış hem de modern bir görünüm sağlaması düşünülmüştür. Zıt renkler tercih edilerek kontrast sağlanmıştır. Hem ana kütle de hem de ayrı kütlelerde cephede motifler kullanılarak cephe de görsel zenginlik sağlanmaya çalışılmıştır.

Ana kütlenin ön kısmında geniş bir zemin bırakılmış olup, kısa süreli dinlenme, bekleme noktaları çeşitli peyzaj öğeleri ile birlikte düşünülerek bir meydan oluşturulmuştur. Ayrıca bir yaya geçiş güzergahı niteliği kazandırılmıştır.

Yapının, istinat duvarına bakan kısımlarında ise bodrum katta yer alan kapalı otoparka ulaşımı sağlayan araç rampası ve araç yıkama istasyonu yer almaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın