Katılımcı (Lefter Küçükandonyadis Mezarı), İstanbul’un Mezarları Tasarım Yarışması

Katılımcı (Lefter Küçükandonyadis Mezarı), İstanbul’un Mezarları Tasarım Yarışması

PROJE RAPORU

Bu yarışma, Mimarlık’ın en kadim konularından biri olan ve standardize bir taş kaplama işine dönen mezarlık tasarımını yeniden düşünülmeye başlatmıştır. Metropol hayatının, manevi bazı ritüelleri göz ardı etmeye zorlayan koşullarına rağmen, tarihimizin farklı alan ve disiplinlerinden önemli şahsiyetlerini yeniden değerlendirme fırsatını vermesi çok olumlu.

Lefter Küçükandoniadis kimliğini, varoluşunu çocukluğundan itibaren peşinden koştuğu meşin yuvarlak ile tanımlamış, özel bir yetenek.

Yalnızca oynadığı kulüpler ve taraftarlarınca değil tüm sporseverler tarafından özümsenmiş, sevilmiş, takdir edilmiş bir kişilik. Milli formayla gurur kaynağı olduğu 50 maç ile efsaneleşmiş ve ilk olarak ‘Altın Şeref Madalyası’na layık görülmüş bilge, barışçı, hakiki bir spor insanı.

Ancak hayatı bunca kitlesel sevgi ve ilgiye rağmen tuhaf zıtlıklarla dolu. Bir dini azınlık mensubu olduğu için, 6-7 Eylül olaylarında hırpalanmış, cemaatinden pek çok insan gibi zorbalıklara, haksızlıklara uğramış biri. Siyah ve beyazı aynı anda yaşamış, bunu büyük bir erdemle kendine saklamış. Muhatap olduğu zorbalıkları yapanlar, yıllar içinde yaptıklarını itiraf etse dahi, “O” onların adını hiç ağzına almamış. Büyükada gibi küçük bir yerde husumet çıkartmamayı öncelikte tutmuş uyumlu bir ‘Büyükadalı’.

Lefter‘in büyük emekleri ile sahip olduğu pek çok ismi ve değerleri ‘BÜYÜK LEFTER, ’ORDİNARYÜS; VER LEFTERE YAZ DEFTERE’ ile birlikte ona anne ve babasının verdiği ‘Eleftherios’ isminin bir arada yaşayacağı ebedi bir istirahat mekanı nasıl olmalı sorusu üzerinden yola çıkılarak katılımcı bir sosyal toplanma/anma platformu tasarlanmıştır.

Her yaştan insan tarafından tanınan ve sevilen kişiliği sebebiyle standart bir mezar tasarımı değil, tüm diğer insani özellikleriyle de ziyaretçileri tarafından anılacağı bir yaşam kurgusu düşünülmüştür.

Haghia Nicolas’nın Sedef Adası’na doğru inen meyili ile bir tribün etkisine sahip, insanların üzerinde durup konuşmalar yapabileceği bir mekan yaratmak fikri üzerinden yola çıkıldı. Meşin yuvarlaktaki “Altıgen ve Beşgen”lerin oluşturduğu, siyah ve beyaz platformlar, O’nun hayatını adadığı şeyler.

Milli Takım Forması ile 50 maçı ise Büyükada ormanlarına entegre birer fidan. Bir idol olarak Lefter Usta’nın mezarı sevenleri ve ziyaretçilerini karşılayan, güçlü bir birlikteliği anlamsal ilişkisi ile güçlendiren bir görsel ifade tasarımı ile yeniden yorumlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın