Katılımcı, Kırşehir Gezegenevi ve Kültürparkı Mimari Proje Yarışması

Mimari Rapor

Kırşehir, tarihte astronomi bilimine ev sahipliği yapmış ve bu konuda çeşitli araştırmalarda bulunmuş kişileri bünyesinde bulundurmuş bir ilimizdir. Cacabey Medresesi astronomi bilimi ile ilgili en önemli örneklerden biridir.

Gezegenevi projesi kurgulanırken bir tek bina olarak değil, oluşturulan kültür park ve meydan ile bütünleşmiş, halkı içine dahil eden bir yapı olarak düşünülmüştür. Proje tasarımında avlulu-sofalı geleneksel ev ve medreselerden esinlenilerek, açık fuaye alanı ve parkı içine dahil eden bir sistem kurgulanmıştır.

Bina projeksiyon salonu hariç üç bloktan oluşmaktadır:

A- Kütüphane, medyatek ve kafeterya bloğu,
B- Personel ve işliklerin bulunduğu blok,
C- Çok amaçlı salon ile sergi salonunun bulunduğu blok.

Bu üç blok avlu etrafında bir sokakla birbirine bağlanmıştır. Bloğun altında kütüphane ve personele ait arşiv ve depo alanları oluşturulmuştur. Projeksiyon salonu avlu merkezine konumlanmıştır, böylece etrafında dolaşılabilir bir simge olarak düşünülmüştür. Bekleme imkanı kültür parkta ve fuaye-avluda sağlanmıştır. İç ve dış mekan arasında bir iletişim ve süreklilik sağlanması amaçlanmıştır.

Personele ait otopark ve ziyarete gelen otobüs park yeri binanın arkasında konumlanmıştır. Ayrıca ihtiyaç duyulabileceği düşünülerek, Kuzey – Doğu yönünde Camii ve Park’a ait bir açık otopark sağlanmıştır.

Ana binada geleneksel taşıyıcı sistem olarak betonarme sistem düşünülmüştür. Projeksiyon salonunda yapım kolaylığı açısından çelik taşıyıcı kullanılmıştır. Akustik açıdan ses yutucu özelliğe sahip ahşap döşeme ve duvar yüzeylerinde kumaş kaplama düşünülmüştür.

Sürdürülebilirlik açısından üst avlu üzerinde kısmen kullanılan fotovoltaik paneller ile binanın enerji ihtiyacının bir kısmını güneş enerjisiyle karşılanması sağlanmıştır. Ayrıca açık üst örtü doğal hava sirkülasyonunu sağlamaktadır.

Cephelerde cam paneller ve hareketli güneş kırıcı sistemler uygulanmıştır. Sağır yüzeylerde kaplama olarak seramik esaslı dış cephe kaplaması, projeksiyon salonu dış yüzey kaplamasında ise parlak metal görünümlü kompozit panel düşünülmüştür.

Kırşehir Gezegenevi ve kültür parkı kent merkezine yakın bir mesafede olması nedeniyle, Neşet Ertaş Kültür Merkezi ve Aşıkpaşa Camii’ne de hizmet eden önemli bir çekim merkezi olma potansiyeli taşımaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın