Katılımcı, Kayseri Melikgazi Buluşma Noktası Ulusal Fikir Yarışması

Katılımcı, Kayseri Melikgazi Buluşma Noktası Ulusal Fikir Yarışması

PROJE RAPORU

Melikgazi, bölgenin en kalabalık yerleşkelerinden bir olan aynı zamanda kültür, ticaret, sanayi ve tarihi ile Kayseri’nin önemli bir ilçesidir.

Yarışma alanın, merkezi konumu, tarihi değerleri ve potansiyeli ile gelişmekte olan Melikgazi ilçesi için önemli bir yere sahiptir.

Uzun yıllardır Sur kapısı, Hunat Medresesi, Sahabiye Medresesi, Kapalı çarşı, kamusal mekan olarak sürekliliğini devam ettirirken zamanla yarışma alanını kapsayan Yoğunburç önündeki alan tanımsız ve kimliksiz bir açık alan haline gelmiştir.

Önerilen projenin kentsel odak olarak kurgulanmasıyla Yoğunburç ve çevresi yeni bir işlev ve anlam kazanmakta, kentlinin soluk alabileceği ve sosyalleşebileceği yeni, çok katmanlı bir merkez oluşturulmaktadır.

Projenin amacı, mevcut meydanı yeniden düzenleyerek kentlinin ve ziyaretçilerin mekanın tarihi sürekliliğini deneyimlemelerini sağlamak, kültürel ve kamusal değeri peyzaj ve mimari parametreler ile kurgulayarak saygılı yenilikçi ve özgün çözüm sağlamaktır.

Öneri tasarım, Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde genç ve dinamik yeni nesil ve yerel halk için sosyalleşme ihtiyacına yönelik, yenilik odaklı bir mimari konsepti hayata geçirmektedir. Belirli bir grid içine oturtulan tasarım yer yer yükseltilerek oturma ve dinlenme alanlarına, meydana, sahneye ve amfi tiyatroya dönüşmektedir. Amfi tiyatronun altında kalan alanlara mimari mekanlar yerleştirilmiştir.

Bu bağlamda buluşma alanı için, sergi salonu, kafe, açık hava sahnesi, toplanma alanını ve amfi tiyatro içermektedir. Projenin amacı, yerel halk için buluşma, etkinlik, turistik bir çekim noktası ve eğlence için bir alan sağlayarak alanın yeniden canlanmasını teşvik etmekti.

Daha önce büyük ölçüde kullanılmayan, geniş bir sert zemin alandan oluşan proje alanı, öneri tasarım ile birlikte dinlenebileceğiniz, öğle tatilinizde kahve içebileceğiniz veya arkadaşınız ile buluşabileceğiniz, öğrencilerin kullanabileceği, yeni ve davetkar bir kamusal alan haline gelmektedir.

Projenin en önemli parçası olan mimari basmaklar, açık hava etkinliklerinin gerçekleşmesine olanak sağlarken, yeni meydanın şehir hayatına katılmasına katkı vermektedir.

Proje, basit ama güçlü programı ve biçimi ile buluşma noktasının kentli tarafından 24 saat kullanılabilir bir alan olmasına yardımcı olurken aynı zamanda yerel halkın benimseyeceği bir mekan oluşturmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın