Katılımcı, Kayseri Melikgazi Buluşma Noktası Ulusal Fikir Yarışması

Katılımcı, Kayseri Melikgazi Buluşma Noktası Ulusal Fikir Yarışması

Mimari Proje Raporu

Jüri değerlendirme sürecinde 4.turda elenen 83214 rumuzlu proje,

Proje farklı yaşlara, farklı geçmiş ve bakış açılarına sahip insanların birbirleriyle bağlantı kurabileceği tarafsız yerler olarak kamusal alan üretmeyi amaçlamaktadır. Giderek her birimizin kendi dünyamıza ve topluluklarımıza çekildiğimiz bu zamanlarda, günlük hayatımızda farklı alanlardan insanlarla etkileşim için  imkan bulamamaktayız. Kamusal alan bu fırsatı sunuyor, insanları birbirleriyle ve çevreleriyle bir araya getirmekle ilgileniyor. Proje bu geleneğin üzerine inşa ediliyor ve eğlenceli bir dille de olsa ciddi bağlantılara ilham verip kamusal alan geleneğini korumaya çalışıyor.

Bu kentsel müdahaleler yalnızca çocukların değil, her yaştan ve geçmişten çeşitli insanların etkileşimi için bir giriş noktası veya eğlenceli bir arayüz olarak düşünülebilir. Bu arayüzler sohbet başlatıcı ve kolaylaştırıcıdır.  Yaşamlarının normal akışında birbiriyle karşılaşmayacak olan insanlar arasında iletişim için alan açmakta, hoş anılar yaratmak için altyapı oluşturmaktadır. Bir başka deyişle bu ürünler insanların birbirleriyle karşılaşmaları ve bir araya gelmeleri için bahaneler olarak görülebilir. Bu bahaneler eğlenceli bir davetiye,  “çevrenizdekilerle bağlantı kurmak” amacına yönelik bir araçtır.

Bu öğeler eğlenceli de olsa önemli hedefleri vardır. Burada oyun bir amaç değil; aktif, canlı alanlar yaratmak için kullanılan bir araçtır. Eğlence sadece bir ilk adım, insanların birbiriyle ve çevreleriyle konuşmasını, bağlantı kurmasını sağlayan bir kavramdır. Bir başka deyişle bu kentsel öğeler insanları heyecanlandıran ve iletişime dahil eden renkli ama pragmatik araç ve nesneler kombinasyonudur.

Çift yönlü buluşma amfisi ve salıncağı, zemin yüzeyinin değişken kotlu topografik yapısı, zemin çizgileri, amfiden sura tırmanan düzensiz merdivenler, sur kaydırağı, tırmanma yüzeyi ve korno bu kombinasyonun birer parçalarıdır. Bu öğeler sadece onları deneyimlerin değil, gelip geçerken seyredenlerin bile çocukluklarında karşılaştıkları güzel hatıraları açığa çıkarıp mutluluğa da katkıda bulunuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın