Katılımcı, Kapı Tasarlıyorum 2019 Öğrenci Tasarım Yarışması

Katılımcı, Kapı Tasarlıyorum 2019 Öğrenci Tasarım Yarışması

Proje Raporu

Kapılar durağan değil değişebilir ve değiştirilebilir olmalı, çevresine ilham verip onunla bütünleşebilmeli…

Artella Kapı üretimdeki teknoloji gücünü, bilim ışığında yükselişini, başarı oranını sürekli arttırdığını göstermek ve bunu kapı marifetiyle müşterilerine, iş dünyasına ve tasarımcılara duyurmak gayesi taşıyan projelerde, kapının ‘mekân için’ de yarattığı etkiler üzerinde durmaktadır.

Sürdürülebilirlik konusunun irdelendiği projede öncelikle belirlenen kapı ölçüleri kullanılarak, kapının bulunduğu alanda ki durumu sorgulandı. Mekân içerisinde durağan olan kapı tipi işlevsel olarak farklılaşan ve mekân ile bütünleşen, kullanıcıya, mekâna ilham olan bir kapı tasarlanması amaçlandı. Bununla beraber mekânların bir bütünlük içerisinde olması da göz önünde bulunduruldu.

Bu felsefeyle sürekli değişerek üretkenlik ve çeşitliliğin devamlılığı sağlanırken, daimi olabilme yeteneği korunarak kullanım ömrü biterse dahi ahşap elemanlar çıkartılarak bahçe kapısına dönüşebilecek şekilde kurgulandı. Böylelikle ürünün farklı yeniden tasarımlara elverişli olması ve sürekli hizmet edecek şekilde mekânla bütünleşik olması amaçlandı.

Kapı cephesine monte edilmeden geçirmeli sistem ile çalışan ahşap elemanlar değişerek, kapıdan çıkartılarak ve tekrar yerleştirilerek farklılaşan görünümü ile mekânda sürekli ”YENİ, DİNAMİK’ algısı yaratarak mekânı monotonluktan kurtarmıştır. Kapı-Duvar-Mobilya elemanları mekânı tamamlayan ve bir bütün olarak çalışan birbirine hizmet eden kavramlara dönüştürülerek, kullanıcı ihtiyacına göre yeni fonksiyonlar kazanmıştır. Bunların yanı sıra bulunduğu mekana göre farklı şekillerde kullanılabilir (örn: salonda gazetelik, mutfakta tuzluk rafı)

Kapıda I profili şeklinde bulunan elemanlar askılık, bakır aydınlatma elemanı ise gece doğal bir aydınlatma görevi görmektedir.

Bas-Çek şeklinde tasarlanan kapı kolu insan vücuduyla uyum içerisinde çalışırken, alışılagelmiş kapı kollarından farklı bir tasarıma sahiptir.

Tasarımda hem not tahtası görevi gören hem de çocukların kullanabileceği üzerine hayallerini çizebileceği bir kara tahta bulunmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın