Katılımcı, “Kapı Tasarlıyorum” 2018 Öğrenci Tasarım Yarışması

Katılımcı, “Kapı Tasarlıyorum” 2018 Öğrenci Tasarım Yarışması

Proje Raporu

YİNG-YANG

Yin-Yang, iki zıt kutbu kontrast iki farklı renk ile somutladığımız; bakış açısıyla farklı görüntülere bürünen dinamik bir kapıya dönüşüyor.

Geçmişten günümüze birçok düşünür ve bilim insanı, evrenin dinamiğinin zıt kutupların etkileşimi sonucu ortaya çıktığını açıklar.

Yin-Yang, iç dünyamızdaki zıt kutupların savaşıyla ortaya çıkan gelişen ve değişen benliğimizi irdeleyen ve yansıtan yeni bir sentez oluşturdu.

Yin-Yang, iki zıt kutbu kontrast iki farklı renk ile somutladığımız; bakış açısıyla farklı görüntülere bürünen dinamik bir kapıya dönüşür. İki renk arasında kimi zaman siyah hakimdir kimi zaman beyaz. Bakış açımız dikeye yaklaştıkça siyah ve beyaz iç içe girer, derinlik yanılsaması bu iki rengin -fikrin- birbirine karıştığı nokta da görüntüler armonisine dönüşür.

3 cm’lik ahşap plakaya epoksi yapıştırıcıyla üçgen prizmatik ahşap dikmelerin montajı yapılır. Üçgen prizmatik ahşap dikmelerin görünen iki yüzeyi belirlenen şekillerde boyanır. Derinlik etkisiyle kontrast renkler bakış açısına göre görsel değişime uğrar. Bu teknik, 2 boyutlu resmi 3 boyutlu gösterebilen lenticular baskı teknolojinin göz yanılsaması metodunun basit bir halidir.

Üçgen Prizmatik Ahşap Dikmelerin Boyanması

Görsel yanılsama için kapı boyutlarında (örneğin 90cmx210cm) iki farklı resim belirlenir.

Belirlenen resimler ince şeritler halinde hayali çizgilerle bölünür. Bunun amacı her üçgen prizmatik dikmenin yüzeyini şeritlerdeki şekillere göre boyamak için referans almaktır. Dikmelerin sol yüzeyi birinci görüntüye göre sağ yüzeyi ise ikinci görüntüye göre boyanır. Projede siyah ve beyaz ahşap boyası tercih edilmiştir. Yine tercihe göre farklı kontrastlarda boyalar kullanılabilir.

Malzeme

Projemizde ekolojik bir malzeme olan masif kayın ahşap panel tercih edilmiştir. Fakat yine tercihe göre farklı ahşap cinsleri, metal, alüminyum vs. malzemelerde kullanılabilir.

Etiketler

Bir cevap yazın