Katılımcı, İzmir Selçuk Belediyesi Kültür ve Gençlik Merkezi Yarışması

Katılımcı, İzmir Selçuk Belediyesi Kültür ve Gençlik Merkezi Yarışması

Proje Açıklama Metni

Mekanlar, ısı analizi yapan bir simülasyon programından yardım alarak konumlandırılmıştır. Kafeteryalar ve açık sinema arazinin güney cephesinde yer almaktadır ve bu cephede güneş kontrolünü sağlamak amacıyla güneş kırıcılar kullanılmıştır. Ayrıca sergi salonu ile kafeteryalara ulaşımı sağlayan ve kullanıcılar için dinlenme alanı sunan bir iç bahçe düşünülmüştür. Kullanıcıları, dikey sirkülasyon elemanları, danışma, güvenlik ve tanıtım ofisi gibi fonksiyonların bulunduğu ana girişten sonra bir sergi salonu karşılamaktadır. Gösteri merkezinin fuayesine, yönetim birimlerine ve iç bahçeye bu bölümden geçiş sağlanmıştır.

Mevcut durumda korunacak ağaçlar, gösteri merkezinin fuayesiyle ilişkilendirilmiş, açık kullanım esnasında kullanıcıyla buluşturulmuştur.601 kişilik gösteri salonunda 9 kişilik engelli bölümü bulunmakta olup, salonda 4 adet acil çıkış kapısı bulunmaktadır. Sahne arkası bölüme girişi yapının doğu cephesinden verilmiştir.

Kafelerin diğer fonksiyonlar tarafından kullanımı iç bahçeden, gece kullanımı için ise dışarıdan sağlanabilmektedir. Kafeteryalar açık ve yarı açık kullanım alanına sahiptir.

1.katta sinema salonlar, açık hava sineması ve kafeterya yer almaktadır.2.katta yer alan atölyeler arasında öğrencilerin dinlenebileceği ferah bekleme alanları düşünülmüştür. Otopark 1. bodrum katta, sığınak 2. bodrum katta yer almaktadır.

Ana giriş hareket yoğunluğunun daha fazla olduğu Kubilay Caddesi üzerinden verilmiştir. Girişte kullanıcıları mekana davet eden, gençlerin buluşma noktası niteliğinde bir meydan karşılamaktadır. Acil durumlar için araç aksı, tüm yapı kütlelerine kolaylıkla ulaşım sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Otopark girişi ise araç yoğunluğunun daha az olduğu düşünülen 5014 sokaktan yapıya kabul edilmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın