Katılımcı (Emre Eygören, Kağan Arslan, Fikret Eygören), Çaycuma Spor Merkezi Mimari Proje Yarışması

Katılımcı (Emre Eygören, Kağan Arslan, Fikret Eygören), Çaycuma Spor Merkezi Mimari Proje Yarışması

MİMARİ RAPOR

Zonguldak Kenti’nin Çaycuma ilçesinde yapılması planlanan ” Çaycuma Spor Merkezi” kurgusunun altında,228 km uzanan ve Karadeniz’e beldeden dökülmesiyle güçlü bir kentsel veri özelliği olan ” Filyos Çayı ” ve kentlinin sosyalleşebileceği ve kentsel yaşam kalitelerini arttırabileceği bir oturum kurgusu kentsel ölçekte hedeflenmiştir.

Yapı bu hedeflerle doğu-batı aksında uzayarak , Filyos Çay’ına vista verirken, iç mekan kurgusu, cephe ve arazi oturum kararları ile beklenen program kalitelerini çevre ile etkileşim kurarak zenginleştirmektedir. Batı aksında devam eden üst örtü kararı ve yapı girişinin bu cephede olması; Çaycuma halkının yapıya kolayca ulaşmasını, belirgin ve davetkar bir karşılama hissetmeleri amaçlanmaktadır.

Kentlinin yapıya yaklaşım kararlarının batı yönünde güçlenmesi ve arazi yerleşim kurgusundaki park düzenlemesinin olduğu yarışma parselinin batı kısmında, hedeflenen kaliteli ve engelsiz bir sosyal yaşam, etkileşim kurulabilecek ve nefes alınabilecek kararları ekseninde, kent meydanı ve amfi tasarlanması uygun görülmüştür. Yapının formu bu bağlamda doğu – batı aksında dışa açılmıştır.

İç plan kurgusunda, Havuz Birimleri Filyos Çayına yönelmiştir. Asma katta bulunan Fitness Center havuz aktiviteleri ile Filyos Çayının rahatça seyredilip spor yapılabilecek bir konumda bulunmaktadır. Giriş plan kurgusunda Havuz ve Fitness birimleri birbirinden rahatça ayrılabilecek bir düzende kurgulanmıştır. Yeme-İçme alanının konumu meydana yakınlığı ile kentliye de hizmet vermektedir.

Yapının giriş bölümünde bulunan danışma biriminin konumu havuz – fitness ve yönetim birimlerinin yönlendirilebilmesi açısından karşılayıcı bir konuma sahiptir. Havuz ve fitness kullanıcılarının, bay-bayan olarak rahat bir şekilde ayrılabileceği soyunma birimleri kurgusu amaçlanmıştır. Acil durumlar, eğitimciler ve kullanıcıların ayrı giriş-çıkışlarına olanak sağlayacak bir giriş planlanmıştır. Teknik ihtiyaçların karşılanacağı ve müdahale edilmesi gereken birimler bodrum katta tasarlanmıştır.

Yapının formu, cephe ve malzeme kararları ile yenilikçi, sorunlara cevap verebilen, hızlı üretim sağlayabilecek, sosyalleşmeyi teşvik eden ve Çaycuma’ya değer katabilecek bir anlayışla tasarlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın