Katılımcı, Egeyapı Group Davetli Mimari Proje Yarışması

Katılımcı, Egeyapı Group Davetli Mimari Proje Yarışması

KENT İSTANBUL KONSEPT TASARIMI
İstanbul Sultangazi Habiblerde yer alan 1562 Ada 2-3-9 Parsellerde EGE YAPI – EMLAK GYO için hazırladığımız bu konsept tasarım Ömerler Mimarlığın hayallerinin resimleridir. Bu ön düşünceler İstanbul’un bu yeni kentsel gelişim alanında neler tasarlayabileceğimiz hakkında fikir vermek içindir.

Detaylı program çok sonra tarafımıza gönderildiği için konut dağılımında tasarlananlar tam olarak alan ve adet bakımından uymayabilir ancak adapte edilebilecektir.

Konsept olarak yaklaşımımız yeni bir kentsel tasarım oluşturmaktır. Bu kentin merkezleri, ikincil merkezleri, konutları, rezidansları, alış-veriş aksları, ofis, otel, kongre merkezi, spor, eğlence aktiviteleri, eğitim alanları, otoparkları ve fütüristik ulaşım elemanları bulunmaktadır.

Proje alanı TEM Otoyolundan cephe alan iki ana arterin kavşak noktasındadır. Doğu batı yönünde yaklaşık 800 m bir cephesi vardır. Tarihi Yarımadadan yaklaşımda ise yaklaşık 500 m önceden algılanabilmektedir. Güneydoğu Kuzeybatı doğrultusunda konumlanmış Kuzeyinde büyük bir yeşil alan güneyinde ise geniş açılı bir perspektife sahiptir.

Bizce alanın en vurgulayıcı noktası hem görülebilirlik hem de görebilirlik açısından düşünüldüğünde tam kavşak noktasıdır. Diğer taraftan proje alanını en iyi gören ve dört yöne açılımı olan diğer nokta alanın kuzeybatı ucudur. Doğu-batı yönündeki TEM yolu boyunca uzayan hat manzara, güneş ve görülebilirlik bakımından değerlendirildiğinde üzerinde durulması gereken bir doğrultudur.

İş verenin önerdiği programda vurgulanan bu alanın yeni bir “ÇEKİM MERKEZİ” olması ve İstanbul için bir “LANDMARK” oluşturmasıdır.

Alanın fiziksel özellikleri, program verileri ve İşverenin talepleri bir araya getirildiğinde bu alanda yeni bir kentsel çekim alanı yaratmanın kriterlerini aşağıda açıklananlarla belirledik.

– Merkezi alanlar

– Merkezi alanların l kuvvetli kentsel bir aks ile bağlanması

– Kuzey rüzgarlarına korunaklı açık alanlar

– Güney ve kuzey manzara yönleri

– Maksimum güneş ışığı sağlayacak bir yapılanma

– Alana ulaşım, oto ve yaya trafiğinin en rasyonel şekilde oluşturulma

DOWN TOWN : Güneydoğu kavşağı merkezi alanı. Bu alanda otel, rezidans , ofis binaları, alışveriş alanları, kongre merkezi , sinema ve tiyatrolar konumlandırmak ve üç adet yüksek katlı binanın kompozisyonundan bir “LAND MARK” oluşturmak hedeflenmiştir.

UP TOWN : Kuzeybatı ucundaki merkezi alanda bir destination oluşturacak çok katlı rezidans, kentsel meydan, alış- veriş alanları ve spor merkezi düşünülmüştür.

MID TOWN : Kuzeybatı Güneydoğu yönünde kentsel merkezleri bağlayan güçlü bir aks oluşturulmuş ve bu aks üzerinde kentsel açık kapalı alanlar; alışveriş, spor, kültür, çocuk eğlence alanları ve hizmetler yerleştirilmiştir.

Kuzeybatı güneydoğu yönündeki kentsel akstaki açık alanları hakim rüzgara kapatmak için kuzey konut bölgesinde organik, dinamik koruyucu kütleler oluşturarak, aynı zamanda kuzey yeşil alanına geniş bir perspektif sağlanmıştır. Aynı aksın güneyinde az katlı organik kütleler arasında yer alan kuleler ile hem kuzey bloklarına maksimum görüş sağlanmış hem de güney konutlarında değişik perspektifler ve geniş görüş imkanı temin edilmiştir. Bu kurgu ile açık alanlara ve konutlara maksimum gün ışığı sağlanması hedeflenmiştir.

Alana ulaşım; Anadolu geliş yönünde kuzeydeki TEM ile bağlantılı yeni yapılacak otobandan doğu yönünde düzenlenen bir göbek ile temin edilmiş ve bu akstan güneydoğu merkezi alanına (DOWN TOWN) alt ve üst plazalara direkt ulaşım hedeflenmiş, Avrupa geliş yönünde ise aynı otobandan alınan yan yol, alan etrafında oluşturulan ring yoluna bağlanmış, bu bölgedeki merkeze (UP TOWN) direkt ulaşım ve her yönde giriş ve çıkış imkanı oluşmuştur.

Alan etrafındaki ring yolu alandaki her bölgeye oto ulaşımı temin etmiş ve bu yoldan kullanılan açık ve kapalı yeraltı otoparklara direkt ulaşım sağlanmıştır. Bunun yanı sıra güney doğu kuzey batı kentsel yaya aksında havai bir hat PRT (PERSONAL RAPID TRANSIT) ile tüm merkezi alanlara dahili ulaşım düşünülmüştür.

Bu kriterlere göre yapılan biçimlemede, arsa eğimleri de göz önüne alınarak en kesitlerde ortalama bir kotta yer alan yaya aksı üzerinde kamuya açık alışveriş, spor, eğlence ve kültürel etkinlikler hem kent sakinlerinin hem de dışarıdan gelen ziyaretçilerin kullanımı için planlanmıştır. Bu aks %3 gibi çok düşük bir eğim ile kuzey batıya uzanmaktadır. Bu alanların üzerinde konut bloklarının oturduğu geniş yeşil teraslar oluşturulmuş ve bu mekanlar sadece konutlara özel yeşil alanlar, yüzme havuzları ve sosyal aktivitelerle donatılmış ve kamuya açık ana arterlerden koparılmıştır.

Güney yönündeki ring yolu üzerinde yüksek katlı mağazalar öngörülmüş ve aynı kotta oluşturulan açık ve kapalı otopark alanları ile park trafiği kolaylaştırılmıştır.

Ayrıca bu kesit ile emsal dışında kalan ciddi bir alan kullanıma sunulmuştur.

Eğitim tesisi güney doğu girişi yakınında konumlandırılmış hem yeni kentsel yerleşimin hem dışarıdan gelenlerin kolay ulaşılması düşünülmüştür.

Projenin tamamında programda öngörülen alanlar temin edilmiştir.

Etiketler

Bir yanıt yazın