Katılımcı (Adile Naşit Mezarı), İstanbul’un Mezarları Tasarım Yarışması

Katılımcı (Adile Naşit Mezarı), İstanbul’un Mezarları Tasarım Yarışması

PROJE RAPORU

ADELA ÖZCAN (ADİLE NAŞİT)

Babası komik-i şehir Naşit’in kızı, annesi tiyatrocu Amelya Hanım’ın kızı, ‘İbiş’in rüyasının gözbebeği, ’Hisseli Harikalar Kumpanyası’ ve evimizin masalcı teyzesi, Hababam Sınıfının Hafizesi ve toplumumuzun gözbebeği ADİLE NAŞİT…

Türk toplumunun kolektif hafızasında belki annenin belki de meleğin karşılığı… Gülen gözleri, komik kahkahası, saçının topuzu ve de eşarbı ile öyle çok imge bırakmış ki hayatımızda. Kendi hayatı ise Türk insanının kalbinde açtığı güllere inat acıyla yoğrulmuş.

Böyle kıymetli bir değerin mezarını tasarlarken; bizleri güldürürken aslında hayatında yaşadığı olumsuzluklarla arka planda ne kadar da zorluklar çektiğini öğrenerek başladık tasarıma. Mezarının bilmediğimiz bu yönünü yansıtmasını istedik. Tasarımdaki malzemeler tüm bunların yansıması olarak siyah ve beyaz mermer ile temsil edildi. İçi kan ağlarken dışı gülen bir insanı anlatıyor…

Hayatında çektiği zorlukların yansıması olarak siyah mermer kaide hayatının temelini temsil ediyor. Üst kısımda kullandığımız beyaz mermer ise sevgisini temsil ediyor.

Aile mezarlığında,  3rnaile bireyinin de definleri mevcut olduğu için ,onların isimlerini de baş taşlarına yansıtmak durumundaydık. Her birininki arka arkaya sıraladıktan sonra ise en ön kısma Adile Naşit’in baş taşını yerleştirdik. Gerçek ismini, bizim onu tanıdığımız ismini yerleştirdikten sonra, gülen yüzünü siluetiyle birlikte gördüğümüz bir kabartma ile tasarımı tamamladık.

Mezarın kuzeybatı cephesinde bulunan ağaç, tasarımda bizi baş taşlarını kısaltarak Adile Naşit’i anlatan bitki ve yeşil düzenlemesine götürdü. Ağaç hizasında yaptığımız bu düzenlemeler Osmanlı çimi, kır papatyası ve parlak çakıl taşları ile tamamlanıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın