Katılımcı: 90 Sıra Numaralı, Manisa Belediyesi Hizmet Binası ve Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması

Katılımcı: 90 Sıra Numaralı, Manisa Belediyesi Hizmet Binası ve Çevresi Ulusal Mimari Proje Yarışması

ARSA
Yarışması düzenlenen Manisa Belediyesi’nin arsası İzmir’i Bursa ve İstanbul’a bağlayan Mimar Sinan Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Kentin merkezi sayılabilecek bir konumda yer alan proje arsasının hem şimdiki hem de gelecekteki ihtiyaçları karşılaması bağlamında çok önemli bir görev üstlenmektedir.

PROJE TASARIM KARARLARI
Proje, konsept olarak ele alındığında kentle iç içe bir özelliğe sahipliğin yanında kendi içinde kentten ayrılan meydanlarla biçimlendirilmiştir.

Bina formunun oluşmasında halkın sürekli kullandığı sokak izlerinden faydalanılmıştır. Sokakların izleri kesilmemiş, aksine arsanın içine kadar devam edip meydanlarla bütünleşmesi sağlanmıştır. Binada bulunan zemin kattaki boşluklar sokaklardan referans olarak alınıp ana belediye girişine katkı sağlamıştır.

İki ayrı binadan oluşan Manisa Belediyesi Hizmet Binası birbirine tüp geçişlerle bağlanmaktadır. Oluşturulan binalar arasındaki açılarla binanın ana girişi sağlanmış olup, bu giriş amfiyle beraber pazar meydanına akışı gerçekleştirmektedir. Farklı kottaki meydanlarla tasarlanan proje,pazar alanının alt kota alınmasıyla gürültünün ve yoğunluğun üste ulaşması engellenmiştir. Üç şekilde yerleştirilen pazar alanı kapalı, yarı açık ve açık olarak hizmet etmektedir. Yarı açık olarak kullanılacak pazar alanın üzeri kent örtüsüyle kapatılmıştır. Kent örtüsünün yarı açık pazar alanının üzerini örtmesinin yanında oluşturulan kent meydanının korunması amaçlanmıştır. Sadece perşembe günleri olan pazar kullanımının dışında sosyal alanla bütünleşip dinlenme mekanı olarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir.

Kentin ihtiyacını karşılayacak kapalı otoparkta sağlanması istenen halkın aracıyla otoparka girip düşey sirkülasyonla kent meydanına ulaşmaktadır. Böylece hem kentin içindeki trafik sorunu azaltılmış hem de kentlinin sosyal birimleri kullanması amaçlanmıştır.

Mimar Sinan Bulvarı üzerinde oluşturulan köprüyle insanların kent meydanına ulaşımı sağlanmıştır. Ayrıca oluşturulan durak ve yeniden düzenlenen kavşak noktası ile kent ulaşımının kolay olması amaçlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın