Kartal Dragos Kahramanlar Camii

Kartal Dragos Kahramanlar Camii

İstanbul Dragos'ta bulunan cami Apak Mimarlık tarafından tasarlandı.

Emre Apak, projeyi anlatıyor:

Yapı, cem olmanın manasından yola çıkarak kompakt bir planimetreyle çözüldü. Kul tek başına bir şey ifade etse de cem olup cemaati oluşturduğu anda kulluk değeri ve manası artar. Bu metaforla yola çıkıldı. Camiyi saran ve üstten alta doğru degrade giden kabukta üst kısımlarda manasız gibi görünen boşluklar ” kul ” u temsil etmektedir. Bunlar birleşip bir bütün oluşturduğunda (cemaat) bir desen/anlam ifade etmektedir. Bu şekilde aslında hem cemaat olmanın önemi vurgulanmış hem de birinci cidarı şeffaf olan caminin ışık kontrolü sağlanmış oldu.

Cami kütlesini diagonel şekilde saran 2. Izgara ise avluyla bütünlüğü sağlamaktadır. Minare taraklardan bir kısmının uzamasıyla oluşmaktadır. Ayrıca minare bu şekliyle kufi hatta ”Allah ” Lafzını barındırmaktadır. Yine Musalla taşının önünde yere basan dört ayak dört mezhebi simgelemektedir.

Manevi olguların nesnel forma büründüğü cami tasarımında ayrıca hanımlar için ayrıca ayrıcalıklı mekanlar düşünüldü. Hanımların her türlü sosyal aktivitelerini ve mukabelelerini gerçekleştirecekleri çeşitli salonlar ve bunları destekleyen servis üniteleri bulunmaktadır. Ayrıca yemekhane, kuran kursu, konferans salonu, evsizler için duş alma imkanı da mevcuttur.

Etiketler

Bir cevap yazın