Karma Yapı Projesi

Karma Yapı Projesi

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Fevzi Kurşun tarafından, MIM302 kapsamında Dr. Öğr. Üyesi Lana Kudumovic yürütücülüğünde hazırlanan karma yapı projesi.

Proje: MIM302 – Karma Yapı Projesi

Kadıköy, Moda’da yapılan çevre ve arazi etüdleri sonucunda eğim ve manzaradan faydalanılması kararlaştırılmıştır. Çevreye uyum sağlamak amacıyla kütleler ana yaya aksından yapı alanını farklı fonksiyonlara ayıracak şekilde parçalanmıştır.

Çok yönlü bir kullanım oluşturması amaçlı bir çok farklı kütle elde edilmiştir. Oluşturulmuş olan kütleler istenilen büyüklükler doğrultusunda şekillendirilmiştir. Karma bir yapı olan bu projede açık planlı çözümler baz alınarak sosyal sokak anlayışı benimsenmiştir. Bu yapı birliğini birbirine bağlayan yaya akslarının oluşturmuş olduğu sokaklar ve insanı içine alan bir sosyal meydan oluşturulmuştur.

Açık planlı bir konsept üzerinden alınan tasarım kararları doğrultusunda hakim rüzgara dik gelecek planlanması ile pasif iklimlendirme yapılarak enerji tasarrufu sağlanmış olacaktır. Aynı zamanda farklı kat yükseklikleri ile bir harmoni yakalanmıştır. Çevre kat dokusuna da uyum sağlanması amaçlanmıştır.

Alışveriş ve ofis alanlarının etrafını saran teraslar ile kapalı karanlık alanlardan mekanlara girmek yerine daha açık ve ferah alandan girişler sağlanmıştır. Aynı zamanda bu terasları manzaraya döndürerek bir seyir terası olarak düşünülmüştür.

İki konut kütlesinde toplam 28 konut bulunmaktadır. Konutların toplam alanı 4470 m² dir. Karma yapıda 470 m² ofis bulunmaktadır. Projenin zemin katları ticari ve sosyal olarak düşünülmüştür. Konut bloklarının zemin katları spor ve sosyal alanlar olarak düşünülmüş, diğer zemin katlar ticari olarak ayrılmıştır. Proje de zemin katta kolay ulaşılabilir bir restaurant ve deniz manzarasına hakim, workshop ve ofis birimlerine de hizmet verebilecek bir cafe düşünülmüştür. Otopark sorunu doğrultusunda bodrum kat otopark olarak kullanılmıştır. Sosyal, ticari, ofis ve konut birimlerinden oluşan bir karma yapı projesi tasarlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın