Karma Yapı Projesi

Karma Yapı Projesi

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Furkan Aydın tarafından, MIM302 kapsamında Dr. Öğr. Üyesi Uğur Özcan yürütücülüğünde hazırlanan karma yapı projesi.

Bölgede yapılan analizler sonucunda, ilk olarak arazi Sosyal ve Ticari caddeler olarak ikiye ayrıldı ve bu sonuca göre sosyal caddeden bir yaya aksı oluşturuldu. Sosyal caddeden oluşturulan bu aks ile proje, geçirgen bir hale getirerek, aynı zamanda zemin kat seviyesinde ticari hareketlilik oluşturacak. Böylelikle bu aks ticaret akslarına dönüşecek.

Arazide oluşturulan avlular, bu ticari ve yaya aksları için bir dinlenme alanı ile birlikte yeşili deneyimleyebilecekleri mekanlar olarak nitelendirildi. Bir üst kotta bulunan üstünde yürünebilir plaklarda, açık teraslar oluşturuldu. Bu teraslar ile avluyu gören keyifli mekanlar oluşturuldu.

Konut kütlesinde vistaya sadece dik bir açıyla bakış olmaması için katları rotate ederek hem kütleye hareket kazandırmak hem de her katta farklı yönelimler ile vistaları tamamiyle görmesi amaçlandı. Bunun sayesinde kütledeki monotonluk kırılmış oldu.

-Konut kütlesinde;

10 adet 2+1 , 10 adet 3+1 ve 10 adet 1+1 konut tipleri mevcuttur.

-Baza kısmında ise çevrenin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla;

1 adet deniz malzemeleri mağazası, 1 adet eczane , 1 adet süpermarket mevcuttur.

-Ofis kütlesinde ;
Birsergi alanı, bir fuaye alanı ve seminer odaları, maket atölyesi, yönetici birimleri ve ofis çalışanları için ayrılan birimlerden oluşmaktadır.

-Konut ve ofis birimlerinin çekirdeklerini içeren 3 katlı 141 araçlık otopark oluşturuldu.

Ticari aksın etrafında bulunan yapılarda ise ;
Mağazalar, kafe , restoran, spor salonu, kuaför konumlandırıldı.

Cephe ve peyzaj tasarımında ise çevredeki yeşil alanlar göz önünde bulunduruldu ve buna istinaden konutların konsol kısımlarında kısmi yeşillendirmeler yapıldı. Projede bulunan tüm birimlerin manzarayla ilişiği kesilmemesi için saydam bir cephe tasarlandı. Tasarlanan saydam cephede güneş ışığını kontrol altına alabilmek için şaşırtmalı bir şekilde yatay ahşap güneş kırıcıları kullanıldı.

Etiketler

Bir cevap yazın