Karavaan

Studio Modijefsky, bir karavan yolculuğunu Kwakersplein'in en parlak bölgesindeki bir bar ve restoran konseptine dönüştürdü.

İç mekan, çayır, bataklık, orman, dağ ve çöl gibi, her bölgenin kendi renk şeması, malzeme ve tasarım özellikleri ile karakterize edildiği farklı manzaralara ayrılır ve hepsi tüm alanı geçen bir patika ile birleşir.

Ana girişe girerken dairesel bir tavan lambası ile tanımlanan salon alanı, renkleri, iç kaplamaları ve ışıklı objelerdeki değişikliklerle gösterilen farklı yönlere açılır. Sağda, canlı pastel renk tonlarında küçük bir bar, yapının köşesinde bulunan ikinci bir girişe bağlanır. Bu bar, gündüz kahve içmek için kullanılırken akşam içki içmek için camekan oturma alanına kadar gün boyunca işlevini değiştirir. Bu işlev geçişi döndürülebilir barın üzerinde asılı duran aynalı ışık pannellerinin olduğu yapıyla sağlanır.

Bar köşeyi sararken, müşterileri yemek alanlarından birine yönlendiren özel bir oturma alanının farklı seviyelerine dönüşür. Burada renkler daha etkileyici, gizemli bir atmosfere dönüşür: parlak tavan, masmavi sütun ve ustuka duvarlar, suyun yansımalarını ve bir bataklığın deltasının pürüzlülüğünü çağrıştırır. Mekanın karşı tarafında, koyu mor bir tavanın ve özel yapım kavisli bir bankın, barı yemek alanından ayıran bitişik bir sütunla rahat bir köşe oluşturduğu alanda da benzer bir durum ortaya çıkar.

Merkez bar, birbirine doğru uzanan kökler gibi iç içe geçen ışık çizgileri, jüt kumaş ve pürüzlü sıva ile farklı manzaralardan geçerek alanın arka tarafına doğru uzanır. Koyu mantar paneller ahşap çıtalara katılır; yansımalı çinko küre yoğun ahşabı istila eden ön bardan geçer. Cam rafın düşeyliği, dalgalı bir ışık çizgisiyle geçen arkadaki barın aynalı karolarına yansırken, dört kirişle sınırlandırılmış tavanın bitişik kısmı, bir aynadan çıkan çok sayıda ışık vasıtasıyla alanın merkezini tanımlar.

Doğal ışıktan uzak, koyu renklerin ve sert çizgilerin kullanılması bu bölgeyi karanlık bir orman gibi hissettirir. Deriyle detaylandırılmış, yeşil silindir şeklinde arkalıklı yüksek bir bank alana bakar. Işık huzmeleri duvarlardan geçerek, yoğun ağaç gövdelerine gözetleyen güneş ışınlarına benzer ve büyüleyici bir atmosfere neden olur. Orman hissi bitişik odaya doğru yayılır ve bir çölle buluşarak, parlak renkler, kahverengi ahşap kaplama, ve yeşil karoların alışılmadık bir karışımını oluşturur. Gün boyunca bu alana girişteki yemek alanından kolayca erişilebilir; gece açılır kapanır kapılar, mekanın özel bir alan olarak kullanılmasına izin vererek, iki farklı ortam ve manzara içeren kapalı bir oda yaratır. Bir tarafta ışık huzmeleri ve diğer tarafta bir ışık yayı, küçük bir ahşap barı ve eğlenceli yüksek oturma alanını kucaklayarak samimi bir köşe oluşturur. Küçük bardan sadece birkaç adım, sıcak renkler ve daha yumuşak çizgiler hakimdir: karolu zemin hafif bir halı ile kaplıdır ve duvardaki ahşap çıtalar bu alanı kırmızı kadife koltuklarda dinlenmek için mükemmel bir yer haline getiren kadife gibi altın bir perde ile yumuşatır.

Farklı yüksekliklerin ardından tüm iç kısım boyunca, karanlık bir yatay çizgi duvarları ikiye böler ve her bölgeyi görsel olarak birbirine bağlar. Mekanda beliren sütunlar her zaman bir ışık veya bir mobilya ile tamamlanır. Bazen çevrilmiş bir ışık veya duvardaki bir işaret, tıpkı eski günlerde olduğu gibi, taşların istiflendiği ve kayaların yolu göstermek için işaretlendiği gibi farklı manzaralarda hareket etmek için bir navigasyon aracı haline gelir.

Etiketler

Bir cevap yazın