KAMPUS

KAMPUS

İngiltere’de Manchester Metropolitan Üniversitesi’nin eski kampüsünde kurulan Mecanoo tasarımı yeni mahalle KAMPUS, Canal Street’in tarihini şehrin canlılığı ve çeşitliliği ile buluşturuyor.

KAMPUS, 533 adet apartman dairesi ile birlikte yemyeşil bir gizli bahçe ve merkezi avlu etrafında kurulmuş bir dizi bağımsız perakende satış alanlarına ve restoranlara ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda özel peyzaj tasarımı ile bir platform, güvenli park ve bisiklet alanları, Manchester manzarasına sahip bir spor salonu ve dinlenme salonu da bulunuyor.

Tasarımcılar, her bir yapıyı daha okunaklı kılmak üzere, farklı katlarda farklı malzeme kullanarak, içerdikleri farklı işlev veya mekanları cepheye de yansıtmış. Cephedeki açıklıkların değişken konumları, tuğla kütlesinin ölçeğini azaltmaya çalışırken, hafif elemanlar ise rahatlama ve denge sağlamış.

Binalar yatayda üç farklı bölüme ayrılmış: koyu metal kaplı bir podyum, kaba dokulu kırmızı tuğlalı orta bölüm ve geleneksel Hollanda konut cephesi ile karakterize edilmiş, koyu metal kaplı bir çatı alanı.

Podyum, caddeye tanımlanmış bir kenar oluştururken yeni yapı ve kule elemanlarını tutarlı bir tabana sabitliyor. Şeffaf kaide, mahalleye hayat verecek ve benzersiz bir yer duygusu yaratacak çeşitli bağımsız bar, kafe, mağaza ve restoranlar barındırıyor.

KAMPUS’a erişim yeni düzenlenmiş girişler aracılığıyla sağlanıyor. Binalar arasındaki ilginç boşluklar ve sokaklar insanları planın kalbine çekiyor; bu benzersiz ‘gizli bahçe’, öğleden sonra ve akşam saatlerinde sosyal etkinlikler için mükemmel bir zemin oluşturuyor. Manchester’ın kalbindeki bu yeni mahalle, sokakları, bahçeleri, terasları ve restoranları ile sakinlerine yeni ve canlı bir şehir merkezi sunuyor.

KAMPUS (Mecanoo)

Etiketler

Bir cevap yazın