Kaman-Kalehöyük Arkeoloji Müzesi

Kaman-Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, Japonya'nın Türk hükümetine bir armağanı.

Kaman-Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, Japonya’nın Türk hükümetine bir armağanı. Ankara’dan 120 km uzakta bulunan Kaman Çağlayan civarında bulunan köy, tarlaların ve tepelerin arasında yer alıyor. Kaman-Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’nin en önemli özelliği çıkan kalıntılara yakın olması. Aynı arsada bulunan Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ile birlikte çalışmalar da yürütülüyor. Kalıntılatın bulunduğu arsanın üst kısmı düz olan bir tepecik şeklinde, 150 metre çapında, 20 metre yüksekliğinde ve müzeden yaklaşık 1,5 km uzaklıkta bulunuyor.

MÖ 4000’den kalma kalıntılar yaklaşık 20 farklı katman halinde bu tepeyi oluşturuyor. Bu tepe yaklaşık 6.000 yıldır aynı şekilde kalmış. Normal bir tepeden farkı ise kalıntıların korunması için 10 metrelik hendeklerin kazılmış olması.

Bu yüzden müzenin tasarımı aynı bu tepenin şeklinde, yeşille örtülü ve bin yıllardır aynı halde kalmış olan çevresiyle uyumlu.

Yerel İklimi Kullanan Çevre Dostu Bir Proje

Deniz seviyesinden 1.000 metre yüksekte bulunan bölgede Temmuz ayında sıcaklıklar 30°C’ye kadar çıkıyor.

Bu hava şartlarıyla başa çıkabilmek için çift cam kullanıldı, güneşin aşırı etkilerinden korunmak için kalın bir toprak tabakası ile yalıtıldı ve bir tüp sistemi geliştirilerek iklimlendirme sağlandı. Böylece yapının masrafları azaltıldı.

Etiketler

1 Yorum

Bir yanıt yazın