Kadıköy Rıhtım Kültür Merkezi

Kadıköy Rıhtım Kültür Merkezi

FSMVÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Hilal İçcan'ın Yrd.Doç.Dr. Aslı Ağırbaş yürütücülüğünde hazırladığı 2017-2018 Yaz Dönemi MİM401 projesi.

Proje, geniş açıklık geçilebilecek strüktür sistemi kullanılarak bir kültür merkezi tasarlamayı amaçlar .

İstanbul Kadıköy Rıhtım Caddesi’nde konumlandırılan proje bir çok ulaşım aracını bulundurması ve merkezi bir yer olması bu bölgede insan sirkülasyonunun fazla olmasını etkileyen özelliklerdir. Bu da insan- mekan ilişkisi kurularak bir tasarım yapma düşüncesi oluşturmuştur.

Kütlenin tasarımında kafes kirişli kemerler kullanılmıştır.Sistem iki farklı boyuttaki arclardan oluşturulmuştur.Sistem küçük arcın büyük arca bağlanıp tekrarlanmasıyla oluşturulmuştur.Sistem içindeki fonksiyonların işlevinin ve yüksekliklerinin farklı olmasından ötürü oluşturulan asma katlar için kullanılan döşemede petek kirişler kullanılmıştır.Petek kirişler tüm sistem içerisinde devam etmeyip sadece asma kat için kullanılmıştır.ayrıca zemin katta açık alan olarak kullanılan kafe manzarayla ilişkilendirilmiştir.

Yapının Haldun Taner Sahnesiyle işlev olarak benzer olması ele alınarak ikisi arasındaki bağlantıyı ve yönlendirmeyi desteklemek için yaya sirkülasyonunu kolaylaştırıcak peyzaj tasarlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın