Kadıköy Kalamış’ta Karma Yapı Projesi

Kadıköy Kalamış’ta Karma Yapı Projesi

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Belemir Dündar tarafından Dr. Öğr. Üyesi Uğur Özcan yürütücülüğünde hazırlanan 2020-2021 Güz Dönemi karma yapı projesi.

Proje arazisi, Kadıköy’ün Kalamış semtinde yer almaktadır. Ana yollar ve sahil yoluyla çevrili arazi, denize bakan ilk yapı adasıdır. Arazinin eğimi de dikkate alınarak bölgeye uygun konut, ofis, ticari ve sosyal alanları tasarlanması istenmiştir.

Yolların yoğunluğu göz önüne alınarak ofis ve konut kütlelerin arazi içindeki konumları belirlendi. Ticaretin yoğun olduğu Fener Kalamış caddesi tarafına ofis kütlesi, manzaraya yakın Münir Nurettin Selçuk caddesi tarafına konut kütlesi konuldu. Sosyal ve ticari kütleleri diğer kütlelere tamamlayıcı bir şekilde araziye yerleştirildi. Arazinin ortasında avlu oluşturuldu. Kütlelerin narinliğini arttırmak amacıyla üst katlara çıkıldıkça kütlelerde çekilmeler yapıldı. Ticari caddeyi sahil caddesine bağlayan yaya aksı oluşturuldu. Avluya bakan cephelerde eğimler kullanılarak oluşturulan yaya aksı yumuşatıldı.

Konut ve ofis kütlelerinin baş kısımlarını özelleştirmek için son üç katları giydirme cam cephe tasarlandı. Konut bloğunda cam cepheler alt katlara doğru kısmi ve çapraz olarak devam ederken ofis bloğunun dördüncü katı tamamen cam cephe yapılarak şerit haline getirildi.

Sahil caddesi tarafında bulunan ticari blok ofis bloğunun manzarasını kesmemesi amacıyla az katlı ve cam cephe olarak tasarlandı. Ofis bloğu ve ticari blok arasında koridor görevi gören iç avlu oluşturuldu.

Ticari cadde tarafında bulunan sosyal bloğuna ana giriş yerleştirildi. Sosyal bloğunun çatısı eğimli tasarlanarak giriş dikkat çekici hale getirildi. Sosyal bloğunun üst katlarında taşıyıcı çaprak çelikler kullanılarak blok özelleştirildi.

Etiketler

Bir cevap yazın