Kabin Kulübe

Kabin Kulübe

Mimarlık ofisi Prodesi/Domesi'nin gemi kabinlerinden esinlenerek tasarladığı kulübe, Çekya'nın Vranov nad Dyjí kasabasında inşa edildi.

Ev sahibine, büyükbabasından kalan, Vranov Barajı’nın kıyısında bulunan küçük kulübenin temeli üzerine inşa edilen modern ahşap yapı, bir hafta sonu veya tatil evi olarak tasarlanmış.

Vranov Barajı’nın yukarısındaki yeşillikler içinde yer alan, karaçam ile kaplı küçük kulübe, sadece ev sahibine değil, ziyaretçilerine de şaşırtıcı derecede büyük bir iç alan sağlıyor.

Evin her köşesine, tıpkı bir gemi kabininde olduğu gibi, gizli, ilk bakışta göze çarpmayan depolama alanları yerleştirilmiş. Tavan arası dışında evin tüm iç mekanları birbiriyle bağlantılı kurgulanmış. Ladin ağacıyla çevrili iç mekan rahat bir sığınak oluştururken, büyük cam bölmeler nefes kesen baraj manzarasına bakıyor.

Mimar Klára Vratislavová, ”Evin inşası, iç tasarımıyla el ele gitti, böylece orijinal kulübenin bizim için hazırladığı her bir alanı iyi değerlendirebildik,” diyor. Sonunda, 5 x 8,5 m  boyutlarında bir alana yemek odası, manzaraya bakan bir oturma odası, geniş giriş holü, banyo, ayrı tuvaletler, kiler ve hizmet odası sığdırabilmiş. Üst katta büyük ve küçük yatak odaları ile giyinme odası mevcut. “Üst katı tasarlarken ters bir yaklaşım izledik. Önce yatak odaları için gerekli alanları oluşturduk ve ardından evin olabildiğince küçük olması için çatının fazla kısmını kestik. Amacımız, su kenarındaki yeşil yamaç ile alçakgönüllülükle bütünleşen, mütevazı bir yapı tasarlamaktı,” diye ekliyor Klára Vratislavová. Dışarıdan bakıldığında ev tamamen işlevsel, sade ve küçük görünmekle birlikte, içi , modern ferah ve en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, detaylı mekanlarda oluşuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın