J Evi

J Evi

Avanto Architects’in Helsinki tasarladığı konut projesi House J, 2021 yılında tamamlandı.

İşveren, Avanto Architects’ten beş kişilik bir aile için zamansız mimari ve iyi işleyen mekanlar istemiş. Bu nedenle proje, gelecek kullanıcılarla yakın iş birliği içinde neredeyse beraber tasarlanmış. House J, bir konut sitesinin kenarında, yüksek bir tepenin üzerinde yer alıyor. Formu ve yemyeşil bahçesi ile, çevredeki dörtgen binalarla zıtlık oluşturuyor.

Binanın arka tarafı, komşu evlerin bulunduğu kuzey ve doğuya yöneldiği için daha kapalı, güney ve batıdaki ormana bakan bölümü manzaraya açık tasarlanmış. Ev, yaşlı bir çam ağacının etrafında dönüyor böylece güneşli ve korunaklı bir avlu ile ağacı kucaklıyor.

Binanın yüksekliği, bitişik binaların kotuna göre dikkatlice uyarlanmış; katlar tam olarak üst üste yerleştirilmemiş. Konsol yapan birinci kat, zemin katta giriş için bir saçak oluştururken, zemin katın çatısı, birinci katta avluyu çevreleyen bir teras oluşturuyor. Zemin kattaki oturma odasından avluya, birinci kattaki yatak odalarından ise mahallenin uzun manzarasına bakan panoramik bir görüntü sağlanıyor.

Katlar, yakındaki ormanda bulunan ağaç gövdelerini andıran ince metal çubukların arasına geçmiş ahşap basamaklarla oluşmuş açık bir merdivenle birbirine bağlanıyor. Aynı tema, sauna odasında da devam ediyor. Beton taşıyıcı duvarlar, iç mekanlarda açıkta bırakılmış.

J Evi, azami ısıl başarım için jeotermal enerji ile ısıtılıyor ve iklimlendirme için yerden soğutma kullanılıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın