İTÜ Mezunları Öğrenci Yurdu

Mimarlar projeyi anlatıyor:

Üniversite, eğitim ve araştırma olanakları kadar, sunduğu sosyal ortam ve yaşam çevrelerinin niteliği ile gelişir” düşüncesi, projedeki yaklaşım için belirleyicidir.

İTÜ mezunları öğrenci yurdu, İTÜ mezunlar konseyi tarafından yürütülen bir bağış programı çerçevesinde inşa edilmiştir. İTÜ Ayazağa yerleşkesi içinde, gölet yurtları ile gemi inşaat fakültesi arasında konumlanmaktadır. Sınırlı kaynaklarla mümkün olduğunca çok sayıda öğrenciye konaklama imkanı sağlanırken, aynı zamanda öğrenciler için belli konfor koşulları ve mekansal nitelikler hedeflenmiştir. Buna bağlı olarak tasarımda, ekonomik girdilerle, mekânsal niteliklerin denge ve optimizasyonu ön plana çıkmıştır.

Öğrencilere bireysel veya sosyal yönde ihtiyaç duyacakları alternatif mekansal ortamları sunmaya yönelik olarak, kişisel kullanım alanından ortak mahallere doğru gelişen bir mekansal kurgu oluşturulmuştur. Yurt, her birinde iki kişilik iki yatak odası ve bu odalara hizmet eden günlük oturma ve yeme içme mekanları yer alan, dört kişilik konutlardan oluşmaktadır. Ayrıca katlarda yer alan, daha çok kişinin bir araya gelebileceği günlük oturma mekanları, çalışma, dinlenme, toplanma, eğlenme gibi farklı kullanım amaçları için alternatif sunmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın