Îlot Balmoral

Société d’Habitation de Montréal (SHDM) tarafından geliştirilen, Provencher_Roy tarafından tasarlanan 13 katlı ve karma kullanımlı ofis binası Îlot Balmoral, Montréal’de bulunuyor.

Montréal’in şehir merkezindeki “Quartier des Spectacles”ın gelişmekte olan parçası Place des Festivals’te yer alan Îlot Balmoral, National Film Board of Canada (NFB) ve UQAC’s École des arts numériques, de l’animation et du design (NAD School)’a ev sahipliği yapıyor.

Provencher_Roy’un kurucu ortağı mimar Claude Provencher, projenin hikayesini şöyle açıklıyor: “Kültür ekonomisi için özel olarak tasarlanmış bir ofis binasının nasıl görünebileceğine yönelik 4 vizyon geliştirdik. Îlot Balmoral, kasabanın oldukça kılcal ve dinamik doğasını karşılamak için tasarlandı. The Quartier des Spectacles, şu anda neredeyse Place des Arts’ı çevreleyen kentsel dokudaki kendi diriliş ve dönüşüm hareketinin kültürel bir merkezi.”

Îlot Balmoral, kent dokusundan yükselen, beyaz cam tozu renginde, neredeyse mükemmel bir küp. Yapının hafif ve pürüzsüz cephesi devasa bir ekran olarak kullanılabiliyor. Cam tozu dokusu iç mekanda ısı kazanımı kontrolü de sağlıyor. Isı kazancındaki bu etki firmanın LEED Gold sürdürülebilirlik hedefini de karşılıyor. Dış cepheden içeri süzülen ışık ile aydınlanan geniş iç avlu, iki hacim yaratmak için binanın merkezini verevine bölüyor. Aksın biçimi, Place des Arts Metro İstasyonu ile Place des Festivals arasında uzanan yaya akışına dayanıyor. Yarığı tasvir etmek ve ufukta binayı işaret etmek için, beyaz ve parlak dış kabuğa kontrast parlak kırmızı bir iç kaplama seçilmiş. Bu renk seçimi Îlot Balmoral’ı çevredeki daha geleneksel ofis yapılarından farklı kılıyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın