IGZ Falkenberg Yerleşkesi Yeni Genel Merkez Binası

IGZ Falkenberg Yerleşkesi Yeni Genel Merkez Binası

IT lojistik ve endüstri 4.0 üzerine uzmanlaşan IGZ firmasının, Almanya’nın Falkenberg kentindeki yerleşkesine inşa edilen ek bina, J. Mayer H. und Partner Architekten tarafından tasarlandı.

IGZ yerleşkesinin yeni genel merkez binası olacak olan yapı için açılan davetli yarışmayı kazanan J. MAYER H., yerleşkenin en yüksek noktasına yerleşen ve 120 metre mesafe kat eden bir yapı tasarlamış. Restoran, inovasyon merkezi ve ek ofis binalarını da içerek master planın hayata geçen ilk yapısı olan yeni genel merkez binası granit ve ahşap gibi böglenin yerel malzemeleri kullanılarak inşa edilmiş. Kırsalda bulunan IGZ yerleşkesinin genişleme alanının tarım, turizm veya yerel rekreasyon için ayrılmış bir alanda olmamasına dikkat edilmiş.

Jeotermal enerji ve fotovoltaik sistemler kullanılarak yapıda yenilenebilir enerji kullanımına öncelik verilmiş. Yapı büyük ölçüde, betonarme tavana entegre edilmiş pasif bir iklimlendirme sistemi ile ısıtılıp soğutuluyor. Sistemin sürdürülebilir çalışması için gerekli enerji, her biri 100 metre derinlikte, toplam 60 adet jeotermal kazıktan sağlanıyor.

Betonarme bir iskelet olarak planlanan binadaki tüm yük taşıyan unsurlar betonarme veya ahşaptan üretilmiş. Bu sade ve işlev odaklı kurgu yapının estetik çerçevesini oluşturuyor. Ayırıcı duvarlar ve mobilyaların tümü ise tamamen ahşap veya cam malzemeden üretilmiş. IGZ yerleşkesindeki diğer yapılarda kullanılan malzemelerin bir çeşit yeniden yorumlanması çabası ile, dış cephe yer yer gri ahşap malzeme ile kaplanmış.

İç mekanda hafif ve samimi bir mekansallığa sahip yapının bir bütün olarak gelecekte yapılacak tadilatlar için esnek olarak tasarlanmasına dikkat edilmiş. Özel üretilmiş mobilyalar, farklı mekanlarda, bireysel veya grup çalışmalarında, esnek bir biçimde kullanılmak üzere tekerlekli olarak tasarlanmış.

Etiketler

Bir cevap yazın