Hyatt House Gebze

CM Mimarlık'ın 2000’lerin sonunda projelendirdiği E5 üzerindeki bir alışveriş merkezi ile aynı parselinde yer alan otel Hyatt House otelinin inşaatı 2017 yılında tamamlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Parselin güney tarafında yer alan ve 5 yıldır faal olan bir alışveriş merkezi ile ilişkilenen ama bağımsız bir işletme olarak var olan otel yapısı güncel ihtiyaçlar ve otel işlevinin farklı bir konaklamaya imkân tanıması programı dâhilinde tasarlanmıştır.

180 oda manzara ve yön avantajı ile tek tarafa odaklanmış ve lineer tek taraflı bir koridor tipolojisi dâhilinde kurgulanmıştır. Zemin ve asma kat işlevleri açık plan dâhilinde ortak/sosyal alanlar olarak düşünülmüş ve bir yapı platformu olarak fiziki olarak da ayrışmış oda katlarını üstünde yükseltmiştir. Oda kurgusu itibariyle uzun kalmalara ve odalar arası ilişkilenmeye açık bir format oluşturulmuştur. Platform yapı kısmi yüksek kat ile yataydaki görsel ve sirkülasyona dair akışkanlığını diğer katlarına da taşımaktadır. Konaklama yapısı alışveriş yapısı ile ilişkisini ara mekânlar ile pekiştirmektedir. Bu ara mekânlar yeme-içme ve muhtelif perakende mekânlara imkân verir.

Otel yapısının girişi alışveriş merkezinin zıttı konumda var olan ve nispeten atıl konumdaki bir yoldan verilmektedir. Bu hem otelin sirkülasyonunu hem de servisi ve alışveriş merkezinin yoğunluğunun olası olumsuz etkileşimini engellemektedir.

Alış Merkezi yapısının ihtiyacî makine parkının konuşlandığı yaygın çatı alanına odaları baktırmamak gayesi ile kat koridorları bu cenaha yerleşmiştir. Bu kararla odalar hem manzara hem de güney tarafa yerleşmiş ve güney cephesi olumsuz ışıma ve ısınmadan kaçınmak, manzara terasları oluşturmak için balkonlar ile geri çekilmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın